Pneumatika nebo vrtule? Koncept značky Goodyear má být obojím a umožnit autům létat

Koncept Goodyear Aero.
Foto: Goodyear
Martin Přibyl Martin Přibyl
12. 3. 2019 11:24
Své koncepty na autosalonu v Ženevě nepředstavují jen automobilky. Společnost Goodyear vystavuje svou vizi pneumatiky budoucnosti. Měla by sloužit i létajícím autům.

Studie nese prostý název Aero a má kombinovat výhody pneumatiky integrované s kolem a vrtulníkového rotoru. Speciálně tvarované paprsky tak při jízdě nahrazují klasický disk a díky pružnému provedení zvládnou absorbovat i nárazy, aniž by plášť pneumatiky musel být naplněný vzduchem.

Goodyear Aero | Video: Goodyear Aero

Jakmile se ale "gumy" naklopí, stanou se z nich rotorové lopatky, které vytvoří vztlak a auto bude moci vzlétnout. V představách inženýrů Goodyearu se z klasického vozu během chvilky stane vrtulník, který se vyhne kolonám.

Paprsky musí být elastické i pevné zároveň. Musí zvládnout utlumit nerovnosti, ale zároveň přenést síly hnacího ústrojí a řízení na vozovku a vydržet vysoké rychlosti, když pneumatiky zrovna fungují jako vrtule. Aby dokázaly rotovat dostatečně rychle, jsou pneumatiky vybaveny magnetickým pohonem, který má téměř nulové tření.

Pneumatika budoucnosti v podání Goodyearu by kromě toho měla být vybavena i speciálními čidly založenými na optických vláknech, která umí monitorovat její stav, opotřebení nebo kvalitu vozovky. To vše je spojeno se systémem umělé inteligence: koncept Aero má zjištěné informace předávat dál a sám usoudí, kdy by bylo vhodné přejít do "leteckého" režimu, aby se řidič vyhnul kolonám.

 

Právě se děje

před 31 minutami

ANO odložilo sněm, přijalo pět členů bývalé brněnské buňky

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

Poslední sněm ANO se konal 17. února minulého roku. Místo předsedy obhájil premiér Andrej Babiš, pozici prvního místopředsedy pak předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který na funkci rezignoval v říjnu poté, co byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Tehdejší schůzka stála pozici ministra zdravotnictví Romana Prymulu.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Trump možná omilostní svého exporadce Michaela Flynna

Prezident USA Donald Trump se chystá omilostnit svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Napsal to server Axios s odvoláním na dva nejmenované zdroje seznámené se situací. Flynnovo jméno má podle nich figurovat na seznamu milostí, jež Trump hodlá udělit do 20. ledna, kdy jej ve funkci podle projekcí médií nahradí demokrat Joe Biden.

Udělení milosti Flynnovi by bylo vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry, která má kořeny v počátcích Trumpovy administrativy a souvisí s vyšetřováním údajné spolupráce republikánovy kampaně s Ruskem před volbami z roku 2016.

Zdroj: ČTK
Další zprávy