Parkovací zóny na Praze 5 a 6 platí jen tam, kde jsou stržené přelepy značek. Strhává se do neděle

ČTK ČTK
24. 8. 2016 17:48
Na území Prahy 5 a 6 začínají ode dneška platit parkovací zóny. Firma Eltodo, dodavatel systému, postupně strhává přelepy značek. Tam, kde jsou již stržené, zóny platí. Všechny značky budou platné nejpozději v neděli.
Pokud je značka přelepená, parkovací zóna ještě neplatí.
Pokud je značka přelepená, parkovací zóna ještě neplatí. | Foto: Ludvík Hradilek

Parkovací automaty jsou v provozu všechny. ČTK to řekla mluvčí firmy Eltodo Lidmila Kábrtová. Pokud budou chtít řidiči zaparkovat, musí mít zanesenu registrační značku v systému na úřadě. V ulicích už jezdí speciální auta s kamerami, které snímají značky. Pokuty za špatné parkování uděluje magistrát, stejně jako v dosavadních zónách v centru.

"Veškeré svislé značení by mělo být uvedeno v platnost nejpozději do neděle 28. srpna. Celkem se přitom v těchto dvou městských částech jedná o zhruba 7200 svislých dopravních značek," uvedla Kábrtová.

V Praze 5 tak postupně přibude 2000 značek upozorňujících na zóny a v Praze 6 to bude nově 5200 značek. "Spolu s tím probíhá i demontáž starého, již neplatného značení," uvedla Kábrtová.

Obě radnice registrovaly v úterý v součtu zhruba 19 500 zájemců o parkování, z toho v Praze 6 jich je 14 000. Každá z nich přitom očekává zájem až 30 000 řidičů.

Radnice do dnešních 14:30 nezaznamenaly žádné problémy při registraci vozů ani při samotném parkování. Nezaznamenaly ani stížnosti obyvatel na to, že by řidiči přeparkovali své vozy z oblastí, kde zóny jsou, do těch, kde nejsou zavedeny.

"Se stížnostmi se na nás zatím nikdo neobrátil. Lidé stále chodí registrovat své vozy, vše zvládáme bez problémů," řekl mluvčí Prahy 6 Martin Churavý. Podle Churavého opticky ubylo aut v místech, kde zóny již platí. "Na jakékoliv závěry je ale brzy," řekl. Potíže dosud nezaznamenala ani Praha 5, řekla ČTK Šárka Mlátilíková z oddělení komunikace této městské části.

Pokud řidič zaparkuje v zóně neoprávněně, elektronický systém ze speciálního vozidla odešle nasnímané prohřešky na magistrát, úředníci následně záznamy vyhodnotí a případně rozešlou pokuty. Pokud je řidič přistižen na místě, zaplatí pokutu od 400 až do 2000 korun. "Pokud není určená částka uhrazena, vede se následně řízení o správním deliktu provozovatele vozidla," uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Parkovací oblast v Praze 6 je zaváděna v Bubenči, na Hradčanech, v Dejvicích, Vokovicích, na Veleslavíně a Břevnově a ve Střešovicích. Praha 6 bude fungovat jako jedna parkovací oblast a zaregistrovat se mohou všichni, kdo splní podmínky města.

Celé území městské části není do zón placeného stání zahrnuto ani v Praze 5. Praha 5 v souvislosti se zavedením zón snížila na části svého území nejvyšší povolenou rychlost na 30 kilometrů za hodinu, která se týká například Smíchova.

Kontroly již nebudou provádět strážníci, ale čtyři speciální vozy s kamerami, které budou snímat značky aut. Platnost oprávnění bude kontrolovat elektronický systém, pokuty bude vydávat magistrát.

Rezidenti budou za karty platit za první vůz 1200 korun, pokud ale budou chtít parkovat pouze v okolí svého bydliště, bude to 600 korun. Jakmile bude chtít řidič mít zaparkován i druhý vůz, zaplatí za něj 12 000 korun za rok. Podnikatelé zaplatí 36 000 korun. Senioři starší 65 let zaplatí roční poplatek 360 korun.

Novinkou oproti dosavadnímu systému bude možnost zaparkovat v modré zóně na tři hodiny i bez registrace. Řidiči si parkovné budou moci zaplatit přes mobil prostřednictvím takzvaných virtuálních parkovacích hodin na webu Parkujvklidu.

Modré zóny budou letos zavedeny ještě v Praze 3 na Jarově – ve zbytku Prahy 3 už fungují. Nově budou od října také v Praze 8. Původně měly být letos rozšířeny ještě na Prahu 4 a 9, avšak radnice od jejich spuštění zatím ustoupily. Kdy a zda tam budou zavedeny, není zatím jasné.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy