Parkovací zóny na Praze 5 a 6 platí jen tam, kde jsou stržené přelepy značek. Strhává se do neděle

ČTK ČTK
24. 8. 2016 17:48
Na území Prahy 5 a 6 začínají ode dneška platit parkovací zóny. Firma Eltodo, dodavatel systému, postupně strhává přelepy značek. Tam, kde jsou již stržené, zóny platí. Všechny značky budou platné nejpozději v neděli.
Pokud je značka přelepená, parkovací zóna ještě neplatí.
Pokud je značka přelepená, parkovací zóna ještě neplatí. | Foto: Ludvík Hradilek

Parkovací automaty jsou v provozu všechny. ČTK to řekla mluvčí firmy Eltodo Lidmila Kábrtová. Pokud budou chtít řidiči zaparkovat, musí mít zanesenu registrační značku v systému na úřadě. V ulicích už jezdí speciální auta s kamerami, které snímají značky. Pokuty za špatné parkování uděluje magistrát, stejně jako v dosavadních zónách v centru.

"Veškeré svislé značení by mělo být uvedeno v platnost nejpozději do neděle 28. srpna. Celkem se přitom v těchto dvou městských částech jedná o zhruba 7200 svislých dopravních značek," uvedla Kábrtová.

V Praze 5 tak postupně přibude 2000 značek upozorňujících na zóny a v Praze 6 to bude nově 5200 značek. "Spolu s tím probíhá i demontáž starého, již neplatného značení," uvedla Kábrtová.

Obě radnice registrovaly v úterý v součtu zhruba 19 500 zájemců o parkování, z toho v Praze 6 jich je 14 000. Každá z nich přitom očekává zájem až 30 000 řidičů.

Radnice do dnešních 14:30 nezaznamenaly žádné problémy při registraci vozů ani při samotném parkování. Nezaznamenaly ani stížnosti obyvatel na to, že by řidiči přeparkovali své vozy z oblastí, kde zóny jsou, do těch, kde nejsou zavedeny.

"Se stížnostmi se na nás zatím nikdo neobrátil. Lidé stále chodí registrovat své vozy, vše zvládáme bez problémů," řekl mluvčí Prahy 6 Martin Churavý. Podle Churavého opticky ubylo aut v místech, kde zóny již platí. "Na jakékoliv závěry je ale brzy," řekl. Potíže dosud nezaznamenala ani Praha 5, řekla ČTK Šárka Mlátilíková z oddělení komunikace této městské části.

Pokud řidič zaparkuje v zóně neoprávněně, elektronický systém ze speciálního vozidla odešle nasnímané prohřešky na magistrát, úředníci následně záznamy vyhodnotí a případně rozešlou pokuty. Pokud je řidič přistižen na místě, zaplatí pokutu od 400 až do 2000 korun. "Pokud není určená částka uhrazena, vede se následně řízení o správním deliktu provozovatele vozidla," uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Parkovací oblast v Praze 6 je zaváděna v Bubenči, na Hradčanech, v Dejvicích, Vokovicích, na Veleslavíně a Břevnově a ve Střešovicích. Praha 6 bude fungovat jako jedna parkovací oblast a zaregistrovat se mohou všichni, kdo splní podmínky města.

Celé území městské části není do zón placeného stání zahrnuto ani v Praze 5. Praha 5 v souvislosti se zavedením zón snížila na části svého území nejvyšší povolenou rychlost na 30 kilometrů za hodinu, která se týká například Smíchova.

Kontroly již nebudou provádět strážníci, ale čtyři speciální vozy s kamerami, které budou snímat značky aut. Platnost oprávnění bude kontrolovat elektronický systém, pokuty bude vydávat magistrát.

Rezidenti budou za karty platit za první vůz 1200 korun, pokud ale budou chtít parkovat pouze v okolí svého bydliště, bude to 600 korun. Jakmile bude chtít řidič mít zaparkován i druhý vůz, zaplatí za něj 12 000 korun za rok. Podnikatelé zaplatí 36 000 korun. Senioři starší 65 let zaplatí roční poplatek 360 korun.

Novinkou oproti dosavadnímu systému bude možnost zaparkovat v modré zóně na tři hodiny i bez registrace. Řidiči si parkovné budou moci zaplatit přes mobil prostřednictvím takzvaných virtuálních parkovacích hodin na webu Parkujvklidu.

Modré zóny budou letos zavedeny ještě v Praze 3 na Jarově – ve zbytku Prahy 3 už fungují. Nově budou od října také v Praze 8. Původně měly být letos rozšířeny ještě na Prahu 4 a 9, avšak radnice od jejich spuštění zatím ustoupily. Kdy a zda tam budou zavedeny, není zatím jasné.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Írán zařadil odcházejícího prezidenta USA Trumpa a několik členů jeho administrativy na svůj sankční seznam za "terorismus a spáchání nelidských činů"

Írán zařadil odcházejícího amerického prezidenta Donalda Trumpa a několik členů jeho administrativy na svůj sankční seznam za "terorismus a spáchání nelidských činů". Informovala o tom dnes agentura Reuters s tím, že jde spíše o symbolický krok.

Sankce předpokládají zadržení jakéhokoli majetku dotyčných v Íránu, přičemž není známo, že by některý z vrcholných amerických představitelů v Íránu nějaký majetek měl. Země neudržují diplomatické styky od začátku 80. let a Trumpova administrativa od roku 2018 na Írán uvalovala sankce značně poškozující íránskou ekonomiku.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

USA považují jednání Číny vůči menšině Ujgurů v autonomní oblasti Sin-ťiang za genocidu. Peking se dopouští zločinů proti lidskosti, řekl Pompeo

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Aerolinky Emirates a Etihad zavádějí cestovní průkazy pro očkované nebo lidi s negativním testem

Saúdskoarabské aerolinky Emirates a Etihad ve spolupráci s Mezinárodním sdružením pro leteckou dopravu (IATA) zavádějí cestovní průkazy pro lidi, kteří byli očkovaní proti covidu-19 anebo mají negativní test. V úterý o tom informovala agentura Bloomberg.

Cestovní průkaz IATA se bude předkládat na vybraných letech z Abú Zabí, metropole stejnojmenného emirátu, v prvním čtvrtletí, informovala národní letecká společnost Etihad. Ta průkaz posléze rozšíří na další lety, pokud bude počáteční zkouška úspěšná. Společnost Emirates zahájí první fázi zavádění cestovního průkazu v dubnu u letů z domovské Dubaje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy