Překvapení pařížského autosalonu: Není jich mnoho, ale stojí za to

Jednoznačně největší dopředu neodhalenou novinkou z Paříže je nová generace BMW řady 3.
Nejvíce překvapení dovezly německé automobilky. Začít můžeme u Audi SQ2, tedy sportovní verze kompaktního SUV. Ta na první pohled vypadá decentněji než například AMG derivát Mercedesu GLA s nápadným zadním křídlem. Zdání ale klame, pod kapotou je dvoulitr TFSI s výkonem 221 kW, který vůz s pohonem všech kol vystřelí na stovku za méně než pět vteřin.
Společnost vozu na stánku Audi dělá možná trochu překvapivě koncept PB18 e-tron, který čtyři kruhy ukázaly poprvé na přehlídce v americkém Pebble Beach. Jen 1150 mm vysoký vůz má volant umístěný uprostřed a trojici elektromotorů s výkonem až 570 kW (standardně má auto 500 kW). Zrychlení atakující hranici dvou sekund je potom z říše sci-fi.
Kontroverzi vzbuzuje auto při pohledu zezadu. Světla ve tvaru písmene L nemusí sednout každému. V kabině jsou nejnovější technologie - částečně či plně digitální přístrojová deska i multimediální systém s úhlopříčkou nejméně 6,5 palce. Obrazovka však nestojí volně, je zakomponovaná do palubní desky.
Překvapením je evropská prezentace původně čínského konceptu BMW iX3, což je ukázka elektrické budoucnosti značky. Vůz má čistě elektrický výkon 200 kW a dojezd 400 km. Debaty však vzbuzují spojené ledvinky, evokující vozy Kia.
Foto: Jan Matoušek
Jan Matoušek Jan Matoušek
2. 10. 2018 18:58
Autosalony s rozmachem internetu přestaly nabízet pohled na vozy, které předtím nikdo nikdy neviděl ani na obrázku. Většinou se automobilky svou stěžejní novinkou pochlubí předem, což mimo jiné vede i k tomu, že jich na výstavy jezdí stále méně a méně. Nejvíce vidět je to v Paříži, kde jsme nicméně i tak našli několik zajímavých aut, o jejichž přítomnosti ve městě nad Seinou se předem nevědělo. A jedná se občas i o poměrně významné vozy. Podívejte se do galerie.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Írán postihlo zemětřesení o síle 5,9 stupně v oblasti jaderné elektrárny

Zemětřesení o síle 5,9 stupně v neděli zasáhlo íránskou provincií Búšehr, kde stojí i jaderná elektrárna. Informovala o tom íránská státní televize. Zatím však nejsou hlášeny žádné škody ani ztráty na životech. Do zasažené oblasti byly podle televize vysláni záchranáři z íránského Červeného půlměsíce. Nejmenovaný představitel íránské vlády agentuře Reuters sdělil, že zatím nejsou žádné zprávy o poškození jaderného komplexu Búšehr.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Plážové volejbalistky v Mexiku neuspěly

Českým plážovým volejbalistkám se první ze tří turnajů Světového okruhu v Cancúnu nevydařil. Markéta Nausch Sluková s Barborou Hermannovou i Michala Kvapilová s Michaelou Kubíčkovou prohrály oba zápasy ve skupině a nevyužily příležitost získat další body do olympijské kvalifikace.

Ve hře jsou ještě Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem, kteří v březnu triumfovali na turnaji Světového okruhu v Dauhá. Také oni začali další čtyřhvězdičkovou akci v Cancúnu porážkou. O postup do play off budou dnes bojovat s domácími Mexičany Rodolfem Ontiverosem a Juanem Virgenem.

České ženské jedničky Nausch Sluková a Hermannová po úvodních porážkách nezvládly boj o účast ve vyřazovacích bojích s bronzovými medailistkami z posledního mistrovství světa Taliquou Clancyovou a Mariafe Artachovou z Austrálie. S druhým nasazeným párem prohrály 23:21, 10:21 a 10:21. Kvapilová s Kubíčkovou nestačily na turnajové desítky Brazilky Anu Patrícii a Rebeccu, jimž podlehly 19:21 a 11:21. Po úspěchu v kvalifikaci neuhrály v hlavní soutěži ani set.

Další turnaj se v Cancúnu koná příští týden.

Turnaj Světového okruhu v plážovém volejbalu kategorie 4* v Cancúnu (Mexiko):

Ženy:

Skupina B:

Clancyová, Artachová (2-Austr.) - Hermannová, Nausch Sluková (15-ČR) 2:1 (-21, 10, 10).

Skupina G:

Ana Patrícia, Rebecca (10-Braz.) - Kvapilová, Kubíčková (26-ČR) 2:0 (19, 11).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Do Černého moře zamíří britské válečné lodě, chtějí podpořit Kyjev

Do Černého moře v květnu zamíří britské válečné lodě, aby tak demonstrovaly solidaritu s Kyjevem a spojenci z NATO v regionu. V neděli o tom informoval list The Sunday Times, který se odvolává na zdroje z námořnictva. Zpráva přichází v době stupňujícího se napětí mezi Ukrajinou a Ruskem, které na východě státu v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. 

Do Černého moře podle zdrojů zamíří torpédoborec třídy Daring s protiletadlovými raketami a protiponorková fregata třídy Duke. V případě ohrožení ruskými plavidly je budou připraveny podpořit bojové letouny F-35 Lightning a helikoptéry Merlin z letadlové lodě HMS Queen Elizabeth. Ta zůstane ve Středozemním moři, protože vstup letadlových lodí do Černého moře zakazuje mezinárodní smlouva, píše The Sunday Times.

List rovněž poukazuje na to, že britské plány kontrastují s postupem Spojených států, jejichž prezident Joe Biden se nedávno rozhodl zrušit plánované vyslání dvou amerických válečných lodí do Černého moře kvůli obavám z eskalace napětí. V této souvislosti The Sunday Times upozorňuje, že náčelník britského generálního štábu Nick Carter v pátek připustil, že Londýn nesouhlasil s Bidenovým rozhodnutím stáhnout do září vojenské jednotky z Afghánistánu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy