Papež František má nový papamobil. Místo Mercedesu může jezdit v Dacii Duster

Papež František a jeho nová Dacia Duster.
Foto: Renault Italia
Martin Přibyl Martin Přibyl
28. 11. 2019 11:56
Italské zastoupení automobilky Renault ve spolupráci s rumunskou Dacií věnovalo papeži Františkovi nový papamobil. Hlava římskokatolické církve bude davům kynout z Dacie Duster 4x4.

Nejedná se pochopitelně o jen tak ledajaký Duster s pohonem všech kol. Podle Paoly Repaciové, mluvčí italského Renaultu, auto prošlo speciálními úpravami.

Na starosti je mělo oddělení prototypů rumunské automobilky, tým zabývající se úpravami vozidel pro osoby se speciálními požadavky a karosárna Romturingia, která má mimo jiné na svědomí i přestavbu Dusteru na pick-up.

Vůz, který papeži předali šéfové Dacie a italského zastoupení Renaultu, Christophe Dridi a Xavier Martinet, zaujme zejména odnímatelnou skleněnou konstrukcí na střeše, v níž může papež stát. Přístupná je skrz velkou otevíratelnou střechu. Pro pohodlnější nástup má auto o tři centimetry nižší podvozek.

Bílý Duster s čalouněním béžovou kůží má kvůli těmto úpravám zesílenou konstrukci a zadní lavice má být podle Repaciové "obzvlášť pohodlná". Na blatnících jsou pak držáky na vatikánské standarty.

Papež jako papamobil používal upravený Mercedes třídy G. Na rozdíl od jeho předchůdců v úřadu se ale vyhýbá opancéřovaným verzím a k přepravě během svých státních návštěv s oblibou využívá vozy lidových a dostupných značek.

Při návštěvě v USA tak jezdil Fiatem 500L, v Koreji Kiou Soul, v Irsku Škodou Rapid Spaceback a při návštěvě Arménie si již vyzkoušel svoji první Dacii, sedan Logan. 

František v minulosti také dostal supersportovní Lamborghini Huracán, auto ale prakticky obratem nechal vydražit v charitativní aukci. Vůz byl následně dražen znovu, jeho současným majitelem by měl být Čech. 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy