Opel se chce vrátit do světa sportovních aut. Zatím připravil koncept bez zrcátek a stěračů

Radek Pecák Radek Pecák
28. 1. 2016 13:47
Koncept Opel GT vystaví německá automobilka Opel na letošním jarním autosalonu v Ženevě. Má za úkol navnadit zákazníky na budoucí sportovní vozy této značky.
Design konceptu vypadá zajímavě.
Design konceptu vypadá zajímavě. | Foto: Opel

Pouze litrový motor bude pohánět koncept vozu Opel GT, který bude na počátku března vystaven na stánku automobilky Opel v areálu ženevského výstaviště.

Jedná se o přeplňovaný zážehový tříválec s maximálním výkonem 107 kW (145 koňských sil) a nejvyšším točivým momentem 205 Nm. 

Jelikož ale bude mít toto dvoumístné kupé hmotnost nižší než tisíc kilogramů, bude to postačovat na jízdu maximální rychlostí 215 kilometrů v hodině.

Zrychlení z nuly na stovku má podle tiskové zprávy automobilky nastat za méně než osm sekund.

Točivý moment se prostřednictvím šestistupňové sekvenční převodovky přenáší na zadní kola. Vzhledem k umístění motoru až za přední nápravou má být rozložení hmotnosti ideální pro skvělé ovládání vozu.

Tvůrci se rozhodli zcela vypustit vnější zpětná zrcátka. Dvě kamery jsou ukryté za lemy blatníků. "Zdá se, že éra vnějších zpětných zrcátek s nebezpečnými mrtvými úhly se uzavírá," píše Opel v tiskové zprávě.

Inteligentní LED světlomety umožňují v noci jízdu s trvale zapnutými dálkovými světly.

Design vozu navazuje na studii Opel Experimental GT, který se představil již před padesáti lety. Tehdejší kupé upoutalo například výklopnými světlomety.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy