Opel jede podle kalendáře. Po Adamovi přichází novinka Karel

Radek Pecák Radek Pecák
5. 12. 2014 8:13
Nejmenší vůz v nabídce německé značky se začne prodávat v létě příštího roku.
Foto: Opel

Jen 368 centimetrů bude na délku měřit nový model, který se od příštího léta objeví v autosalonech značky Opel.

Krátké jméno Karl získá automobil na památku jednoho ze synů zakladatelů značky.

Společně s vozy Adam (ten je pouze o dva centimetry delší) a Corsa vytvoří Opel celou rodinu malých městských vozů.

Opel je zatím na technické informace skoupý. Jisté je tedy pouze to, že pod kapotu bude montovat nový tříválcový agregát o zdvihovém objemu válců jeden litr s výkonem 75 koní. Bude spojen s pětistupňovou manuální převodovkou.

Foto: Opel

I když cena bude prozrazena zřejmě až v příštím roce, půjde o poměrně levný vůz. Dosvědčují to ostatně slova Karla-Thomase Neumanna, předsedy představenstva Opel Group: "Opel Karl je ideální automobil pro zákazníky, pro které je cena velmi důležitým parametrem a kteří zároveň hodlají kombinovat každodenní využitelnost s komfortem a moderními technologiemi,“ uvedl.

Ruce zahřeje vyhřívaný volant

Ve výbavě městského minivozu se ocitne například asistenční systém pro rozjezdy v kopcích a na přání si ho zákazníci budou moci nechat vybavit rovněž asistenčním systémem varování před nechtěným vybočením z jízdního pruhu Lane Departure Warning.

Posilovač řízení bude mít rovněž režim City, který usnadní manévrování při parkování, podobně jako parkovací senzory.

Opel rovněž nabídne střešní okno, dále pak vyhřívaná sedadla a volant a možnost propojení chytrého telefonu s palubním multimediálním systémem.

Zákazníci si budou moci vybírat z deseti barev karosérie a několika designů kol ve velikostech od 14 do 16 palců.

Oficiální premiéra vozu je naplánována na ženevský autosalon v březnu.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 52 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle ruské diplomacie vyhostí i pět diplomatů z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy. Zveřejnila rovněž sankční seznam osmi bývalých i současných předních amerických činitelů, informovaly zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva dnes také zakázala vstup na své území osmi současným i bývalým předním americkým činitelům. Je mezi nim šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray, ředitelka tajných služeb (DNI) Avril Hainesová, ministr vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas, ministr spravedlnosti Merrick Garland, bezpečností poradce administrativy bývalého prezidenta Donalda Trumpa John Bolton či někdejší ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) James Woolsey.

Ruský ministr zahraničí také zmínil další odvetná opatření, například zpřísnění restrikcí pro pohyb amerických diplomatů na ruském území.

Zdroj: ČTK
Další zprávy