Ford varuje: Opalovací krémy ochrání kůži, ale mohou poškodit interiér auta

Martin Přibyl Martin Přibyl
21. 6. 2019 15:55
Používáte opalovací krémy nebo dezinfekce rukou? Ford upozorňuje na to, že aktivní látky, které jsou v nich obsažené, mohou způsobit předčasné stárnutí interiéru.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Problematický může být například opalovací krém s vysokým ochranným faktorem. V něm je totiž obsazen oxid titaničitý, který za horkého počasí reaguje s plasty a přírodními oleji v kůži na volantu nebo čalounění vozidla.

Jakékoli skvrny od opalovacích krémů nebo olejů se tedy z interiéru auta doporučuje vyčistit co nejdříve, ideálně ještě než zaschnou. Přípravky jsou totiž často odolné proti vodě, a tradiční mytí na ně proto nemusí fungovat. Na plastech a čalounění po nich zůstávají viditelné skvrny. Po cestě z pláže nebo koupaliště si na koženou sedačku tedy raději položte ručník.

Stejně tak nejsou ideální ani dezinfekční přípravky na ruce s vysokým obsahem alkoholu. Jejich používání je poslední dobou oblíbenější a oblíbenější, podle odhadů společnosti Maia Research mezi lety 2018 až 2024 trh s nimi vzroste o 60 procent. Alkohol přitom může způsobit například změnu barvy interiérových plastů.

"V Turecku jsme zaznamenali případy zvláště silného opotřebení interiéru. Povedlo se nám vysledovat, že potenciální příčinou by mohla být oblíbená dezinfekce na ruce s 80procentním obsahem etanolu - což výrazně překonalo vše, s čím jsme se setkali předtím," vysvětluje materiálový inženýr Fordu Richard Kyle.

Rizikový může být ostatně i repelent proti hmyzu. Účinná látka dietyltoluamid může totiž reagovat s nejrůznějšími látkami v čalounění vozu. "Spotřebitelské trendy se neustále vyvíjejí a na trh pořád přicházejí nové a nové produkty," říká Mark Montgomery, materiálový inženýr z technického střediska Fordu v britském Duntonu. "I zdánlivě neškodný přípravek může působit problémy, pokud přijde do kontaktu s nějakým materiálem stokrát či tisíckrát za rok."

Automobilky interiéry testují důsledně. Zkouší se odolnost materiálů vůči vysoký teplotám i intenzivnímu slunečnému záření, pevnost plastů při nízkých teplotách. 

Na základě získaných zkušeností se následně upravuje materiálové složení interiérových dílů, vyvíjí se speciální ochranné vrstvy, které musí fungovat tak, aby zajistily důstojný vzhled interiéru i po letech. V případě Fordu testováním prochází i originální příslušenství, tedy nejrůznější vložky do kufru a podobné.

 

Právě se děje

před 3 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 5 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy