Ford varuje: Opalovací krémy ochrání kůži, ale mohou poškodit interiér auta

Martin Přibyl Martin Přibyl
21. 6. 2019 15:55
Používáte opalovací krémy nebo dezinfekce rukou? Ford upozorňuje na to, že aktivní látky, které jsou v nich obsažené, mohou způsobit předčasné stárnutí interiéru.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Problematický může být například opalovací krém s vysokým ochranným faktorem. V něm je totiž obsazen oxid titaničitý, který za horkého počasí reaguje s plasty a přírodními oleji v kůži na volantu nebo čalounění vozidla.

Jakékoli skvrny od opalovacích krémů nebo olejů se tedy z interiéru auta doporučuje vyčistit co nejdříve, ideálně ještě než zaschnou. Přípravky jsou totiž často odolné proti vodě, a tradiční mytí na ně proto nemusí fungovat. Na plastech a čalounění po nich zůstávají viditelné skvrny. Po cestě z pláže nebo koupaliště si na koženou sedačku tedy raději položte ručník.

Stejně tak nejsou ideální ani dezinfekční přípravky na ruce s vysokým obsahem alkoholu. Jejich používání je poslední dobou oblíbenější a oblíbenější, podle odhadů společnosti Maia Research mezi lety 2018 až 2024 trh s nimi vzroste o 60 procent. Alkohol přitom může způsobit například změnu barvy interiérových plastů.

"V Turecku jsme zaznamenali případy zvláště silného opotřebení interiéru. Povedlo se nám vysledovat, že potenciální příčinou by mohla být oblíbená dezinfekce na ruce s 80procentním obsahem etanolu - což výrazně překonalo vše, s čím jsme se setkali předtím," vysvětluje materiálový inženýr Fordu Richard Kyle.

Rizikový může být ostatně i repelent proti hmyzu. Účinná látka dietyltoluamid může totiž reagovat s nejrůznějšími látkami v čalounění vozu. "Spotřebitelské trendy se neustále vyvíjejí a na trh pořád přicházejí nové a nové produkty," říká Mark Montgomery, materiálový inženýr z technického střediska Fordu v britském Duntonu. "I zdánlivě neškodný přípravek může působit problémy, pokud přijde do kontaktu s nějakým materiálem stokrát či tisíckrát za rok."

Automobilky interiéry testují důsledně. Zkouší se odolnost materiálů vůči vysoký teplotám i intenzivnímu slunečnému záření, pevnost plastů při nízkých teplotách. 

Na základě získaných zkušeností se následně upravuje materiálové složení interiérových dílů, vyvíjí se speciální ochranné vrstvy, které musí fungovat tak, aby zajistily důstojný vzhled interiéru i po letech. V případě Fordu testováním prochází i originální příslušenství, tedy nejrůznější vložky do kufru a podobné.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté pátrají po muži, který v Praze osahával mladu ženu, hrozí mu pět let vězení

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Telefonující ženu napadl dosud neznámý muž v pondělí 20. září kolem 07:00 na Novém Městě. Poté co se k ní zezadu přiblížil, políbil ji na krk a začal osahávat na hýždích. "I přes opakovaný nesouhlas ženy nepřestal a v osahávání mlčky pokračoval několik desítek vteřin," popsal Rybanský. Napadená žena se dala na útěk a před útočníkem se schovala v recepci blízkého hotelu, odkud zavolal policii.

Kriminalistům se podařilo získat záběry podezřelého. Je přibližně 175 centimetrů vysoký, má štíhlou postavu, krátce střižené vlasy a modré oči. V době činu měl na sobě černou mikinu s kapucí a červeným nápisem MC MXCIX, černé tepláky a tmavomodré boty Nike.

Mužovu totožnost zatím policisté neznají. "Pokud ho poznáváte, kontaktujte linku 158," vyzval veřejnost policejní mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy