Omezení ohrozí malé prodejce aut. Větší mají kapitál, skladové zásoby a internet

Martin Frei Martin Frei
18. 3. 2020 13:32
Autosalony a autobazary spadají do výčtu provozoven, které musejí podle vládního nařízení zůstat do odvolání zavřené. V provozu mohou zůstat opravny do třiceti zaměstnanců a odtahové služby. Někteří prodejci však při dodržení zákonných i hygienických podmínek využívají možnosti individuálního jednání a předání vozidla. Rozhodnou ale i skladové zásoby a dostatek kapitálu.
Foto: Shutterstock

Ve výhodě jsou větší firmy, které už v minulosti vsadily na elektronickou komunikaci se zákazníkem. Teď jim stačí zaběhnutý proces zrychlit a zapojit do něj víc zaměstnanců. "Zatímco dříve jsme soukromým zákazníkům prodávali tři až čtyři auta za měsíc, teď je to několik desítek denně," říká Michal Häckl z AAA Auto a dodává, že dosud této služby využívali spíše stálí odběratelé z řad profesionálů. 

Totéž potvrzuje Stanislav Perkner z Auto Palace. "V loňském roce jsme tímto způsobem prodali přes pět set vozidel převážně firemním zákazníkům. Technicky nic nebrání rozšíření této služby i pro soukromé zájemce, případně ojetá auta" vysvětluje. Zatím je však častější, že se touto cestou předjedná obchod na pozdější dobu.

Pokud však stávající situace potrvá řadu týdnů, vznikne i problém, co prodávat. Také zde mají velká dealerství či řetězce výhodu v podobě vlastních zásob skladových vozů."V České republice máme v prodejnách Auto Palace ihned k dodání 453 nových a 730 ojetých aut, což by i za normálních okolností stačilo asi na tři měsíce," potvrzuje Stanislav Perkner.

Některé servisy nechává otevřené také české zastoupení Fordu a připravuje službu vyzvednutí porouchaného vozu u vás doma. Individuálně lze jednat i o koupi nového, pokud si zákazník vybere některý z šesti set skladových vozů. 

Naopak jeden ze zástupců velkého multibrandového dealerství v Praze nám mimo záznam řekl, že všechny aktivity kromě nutných oprav nepojízdných vozidel zastavili. Firma nehodlá využívat ani stávající možnosti obchodovat na dálku. "Teď není čas se předhánět, kdo prodá o tři auta víc. Zdraví našich zaměstnanců a všech občanů je přednější," vysvětlil.

Vzhledem k prudkému zpomalení obchodu bude mít na přežití dealerů největší vliv kapitálová rezerva. I zde jsou samozřejmě velké firmy ve výhodě a očekávají konsolidaci trhu. Do potíží se přitom mohou dostat jak menší autobazary, tak prodejci nových vozů zatížení investicemi do reprezentativních prostor. Všichni se také snaží udržet co nejníže personální náklady. Například AAA Auto propustilo zaměstnance ve zkušební době.

Prodejci ojetin naopak mohou být ve výhodě po skončení krizových opatření. Opětovný rozjezd již zastavené výroby v celé Evropě bude mít nevyhnutelnou prodlevu. Ta se odrazí v nedostatku nových aut na trhu a dlouhých čekacích lhůtách. "Trh ojetých vozů pak bude po určitou dobu prakticky jediným zdrojem pro okamžitý nákup vozu," předpokládá Michal Häckl.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Podle Kaczyńského budou volby polského prezidenta nejpozději 28. června

Prezidentské volby se budou v Polsku konat nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám je překazit, prohlásil dnes rezolutně předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński. Dal přitom najevo, že k tomu využije "všechny prostředky, jež má stát k dispozici".

V Polsku pokračují ostré politické spory o termín už odložených voleb - opozice chce delší odklad, PiS konání co nejdříve. Původně byly volby hlavy státu vypsané na 10. května, ale kvůli šíření koronaviru se nekonaly. Vláda přes odpor opozice neuspěla se svou snahou prosadit zákon o výhradně korespondenčním hlasování. Volby nyní nestihne uspořádat ani do konce května.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Hongkong kvůli vměšování Číny nezasluhuje zvláštní status, řekl americký ministr zahraničí

Hongkong v současné chvíli nemá dostatečnou autonomii vůči Pekingu na to, aby bylo pro Spojené státy nadále opodstatněné udržovat s ním zvláštní vztahy oproti zbytku pevninské Číny. V reakci na současné snahy Pekingu o prosazení nové bezpečnostní legislativy v poloautonomní provincii to ve středu v Kongresu uvedl americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Rozhodnutí o změně zvláštního statusu, který USA Hongkongu přiznávají, nyní náleží prezidentovi Donaldu Trumpovi, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Sněmovna nevydala poslankyni SPD Maříkovou k stíhání za výroky o migrantech

Policie nyní nebude moci obvinit poslankyni SPD Karlu Maříkovou za její výroky o migrantech, které v minulosti napsala na sociální síti. Sněmovna ji ve středu k trestnímu stíhání zhruba po tříhodinové debatě nevydala, jak už dřív doporučil mandátový a imunitní výbor.

Pro vydání poslankyně hlasovalo pět ze 165 přítomných poslanců. Proti jich bylo 138.

Maříková loni v lednu na svém profilu na Facebooku přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Jejími výroky se později začala zabývat policie pro podezření z přečinu podněcování k nenávisti a hanobení národa, rasy nebo etnika.

Verdikt sněmovny neznamená, že případ úplně končí. Policisté by mohli Maříkovou obvinit potom, co přestane být političkou chráněnou imunitou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy