Ojetina dražší než nové auto. Jako Ferrari jsou i Dacia Duster nebo elektrická Škoda

Jan Matoušek Jan Matoušek
29. 7. 2021 6:03
Že se Lamborghini, Ferrari nebo Porsche prodávají i jako ojetá mnohdy za cenu nového vozu, není až tak překvapivé. Stejně tak některé modely prémiových značek jako Audi, BMW nebo Mercedes-Benz. Existují ale i auta mainstreamových výrobců jako Dacia, Škoda nebo Suzuki, u nichž cena neklesá. Podívejte se na některé ojetiny, které stojí jako nová auta.
Foto: Suzuki

Suzuki Jimny

Premiantem je v kategorii "ojetin dražších než nové auto" zřejmě Suzuki Jimny. Když malý off-road s retro designem na český trh na podzim roku 2019 vstupoval, stál základní model s manuální převodovkou 422 900 korun, lepší výbava pak 468 900 korun. Do půl milionu se vešel i model s automatem.

Jenomže už zhruba o tři čtvrtě roku později, v létě 2020, japonský výrobce auto z trhu stáhl. Důvod? Přísnější limity vypouštění emisí CO2, kvůli kterým by se v nabídce zkrátka nevyplatilo udržovat malý off-road emitující až 170 g/km. A tak přestože o terénní Suzuki byl velký zájem, z trhu zmizelo (letos se vrátilo jako dodávka, ale pro Česko v již vyprodané omezené kvótě s cenou od 543 900 korun).

Nedostupnost tak vyhnala ceny ojetých kousků až do na první pohled neuvěřitelných výšin. Za rok staré auto v plné výbavě a s nájezdem menším než tisíc kilometrů zaplatíte klidně skoro 850 tisíc korun. Běžnější je ale přece jen suma kolem 700 tisíc korun, kterou stojí třeba dva roky stará ojetina s nájezdem 25 tisíc kilometrů a automatickou převodovkou. I tak je ale rozdíl mezi cenou nového a ojetého vozu enormní.

A lepší není situace ani v německé inzerci, kde se třeba dva roky staré auto s nájezdem 47 tisíc kilometrů prodává za v přepočtu zhruba 614 tisíc korun. A to přitom patří mezi ty nejlevnější.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy