Ojeté Suzuki Jimny se prodalo o 100 tisíc dráž než nové. Peníze jdou na charitu

Eva Srpová Eva Srpová
21. 5. 2020 15:49
Na internetovém obchodním portálu Aukro se prodalo ojeté Suzuki Jimny o téměř sto tisíc dráž, než kolik stálo jako nové. Rozdíl v částce dostane Charita Nový Hrozenkov.
Foto: Simcar

Na internetovém aukčním portálu Aukro probíhala mezi 8. a 18. květnem aukce Suzuki Jimny od zlínského prodejce Simcar. Prodejem původně předváděcího auta touto netradiční formou firma chtěla podpořit charitativní organizaci v Novém Hrozenkově. Veškeré informace jsme publikovali zde.

Jimnyho aktuálně není možné objednat do výroby, protože zájem je vyšší než kvóty pro český trh. I proto lze v inzerátech zánovních ojetin občas najít novou generaci Jimnyho, jehož inzerovaná cena převyšuje tu původní ceníkovou pro zcela nový vůz. Jimny na sklonku loňského roku vyšel minimálně na 422 900 Kč. Jeho test vyšel tady.

Elektronická aukce vozidla Suzuki Jimny přinesla Charitě Nový Hrozenkov 95 700 Kč. Je to rozdíl mezi finálním příhozem 636 600 Kč a ceníkovou cenou vozu 540 900 Kč. Částka se využije na pokrytí mzdových nákladů pro pečovatelky a zdravotní sestry zajišťující terénní služby.

"Doufali jsme, že by se cena mohla vyšplhat na takovou částku, aby bylo možné charitě věnovat minimálně 50 tisíc korun. Nakonec to bylo téměř 100 tisíc. Vítěz aukce nám obratem potvrdil zájem o vydražený vůz a zaslal platbu," řekl Tomáš Černý, jednatel společnosti Simcar.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

EU podle Reuters ve svém hodnocení stavu demokracie a právního státu v členských zemích vyjadřuje znepokojení nad nedostatečným stíháním korupce v ČR.

Evropská komise ve svém prvním hodnocení stavu demokracie a právního státu v členských zemích vyjadřuje mimo jiné znepokojení nad nedostatečným stíháním korupce v České republice, na Slovensku a v dalších čtyřech zemích převážně z východní části Evropské unie. Informovala o tom v předstihu agentura Reuters. V poledne má zprávu oficiálně představit místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.

Unijní exekutiva podle Reuters vidí nedostatky v protikorupčním boji v Bulharsku, Chorvatsku, na Slovensku, v České republice, v Maďarsku a na Maltě.

Dokument, který má Reuters k dispozici, podle tiskové agentury spatřuje hlavní ohrožení demokratických standardů ve výzvách, kterým v členských zemích čelí média a soudnictví.

Zpráva upozorňuje i na to, že koronavirová pandemie posloužila jako "zátěžová zkouška" odolnosti vlády práva napříč sedmadvacítkou. Některá mimořádná protiepidemická opatření, která přijaly vlády jednotlivých států, podle komise zašla příliš daleko.

"Když mimořádné pravomoci oslabují institucionální kontrolu rozhodujících osob, stává se o to důležitějším dohled nad veřejnými rozhodnutími ze strany médií a občanské společnosti," konstatuje zpráva. "Ovšem v některých členských státech čelí média a občanská společnost novým překážkám," cituje Reuters z dokumentu.

Druhou významnou oblastí, u níž Evropská komise vyjádřila znepokojení, je podrývání nezávislosti justice. Komise tu kritizuje zejména Polsko, Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko, Chorvatsko a Slovensko.

"Polské reformy justice po roce 2015 jsou velkým zdrojem sporů," konstatuje komise. Také Maďarsko je podle ní mezi členskými státy, v nichž směr změn zavdal důvod k vážným obavám z dopadu reforem na nezávislost soudnictví.

Zdroj: ČTK
Další zprávy