Obrazem: Ojetá formule 1 překonala rekord Masarykova okruhu

Diváci mohli v Brně vidět superrychlé formule, evropský šampionát cestovních vozů i nejrychlejší motokáry.
Nádherné souboje dvou strojů, které v minulém desetiletí startovaly v šampionátu vozů F1 viděli diváci, kteří zavítali na letošní nejdůležitější automobilový závodní víkend na brněnský závodní okruh.
Stalo se tak díky sérii Boss, v niž závodí ty nejvýkonnější formulové vozy.
Díky bývalému elitnímu motokrosovému jezdci Ingo Gerstlovi z Rakouska byl o více než čtyři sekundy přepsán pět let starý rekordní čas na jedno kolo. Podařilo se ho na 5,4 kilometru dlouhém okruhu stlačit pod hranici minuty a čtyřiceti sekund. Gerstl startoval na 9 let starém monopostu Torro Rosso, ve kterém původně jezdil Vitantonio Liuzzi.
Lidé si mohli vychutnat i úžasný zvuk monopostu Jaguar R5 z roku 2004. Původně s ním závodil Mark Weber, nyní ho řídí Nizozemec Klaas Zwart.
Foto: Radek Pecák
Radek Pecák Radek Pecák
6. 9. 2015 15:31
Diváci mohli v Brně vidět superrychlé formule, evropský šampionát cestovních vozů i nejrychlejší motokáry.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy