Odhady z čínského trhu s automobily: Po tvrdém pádu již druhý měsíc opět roste

ČTK ČTK
2. 6. 2020 14:32
Prodej automobilů v Číně se v květnu meziročně zvýšil o 11,7 procenta na 2,14 milionu vozů. Vyplývá to podle agentury Reuters z odhadů, které dnes zveřejnil čínský svaz výrobců automobilů (CAAM). V dubnu prodej podle dřívějších údajů CAAM stoupl o 4,4 procenta po výrazných propadech v předchozích dvou měsících, za kterými stály negativní dopady koronavirové krize.
Čínský autosalon značky Toyota, ilustrační foto.
Čínský autosalon značky Toyota, ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Svaz dnes rovněž odhadl, že v období od ledna do května prodej automobilů meziročně klesl o zhruba 23 procent na 7,9 milionu vozů. Upozornil, že jeho odhady jsou založeny na údajích o prodeji, které získal od klíčových podniků.

V dubnu zaznamenala Čína první meziroční nárůst prodeje aut za téměř dva roky. V březnu prodej kvůli koronaviru klesl o 43 procent, v únoru se propadl dokonce o 79 procent. Epidemie koronaviru prohloubila útlum, se kterým se čínský automobilový sektor potýká už delší dobu. Právě v posledních dvou měsících se ale po dlouhé době vrátil k růstu.

Čína v roce 2009 vystřídala na postu největšího automobilového trhu světa Spojené státy. Je důležitým odbytištěm rovněž pro českého výrobce Škoda Auto.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 2 hodinami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy