Reflexní vestu si berte i do Německa, pravidla zpřísňují

Radek Pecák ČTK Radek Pecák, ČTK
Aktualizováno 25. 5. 2014 17:03
Hned od prvního července hodlají policisté začít s kontrolami a vybíráním pokut. Zpřísňují se také pravdla pro vjezd do emisních zón některých německých měst.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Tři a půl roku poté, co začala platit v České republice povinnost vozit v automobilech reflexní vestu, vstoupí stejné nařízení v platnost i v Německu. Hned od prvního července, kdy začíná platit, hodlají policisté začít s kontrolami a vybíráním pokut.

Kromě toho se zpřísňují pravidla vjezdu do emisních zón některých německých měst. Do řady z nich už vůbec nebudou smět vjíždět auta s červenými či žlutými nálepkami - tedy ta, která nesplňují alespoň emisní normu Euro 4. Jedná se například o Bonn, Kolín nad Rýnem, Mönchengladbach, Dortmund, Duisburg, Bochum či Gelsenkirchen.

Už v květnu začalo platit nařízení zvyšující pokutu za vjezd do zóny bez příslušné nálepky. Místo dřívějších 40 eur se nyní vybírá dvojnásobná pokuta.

Absence vesty přijde na 15 eur

Od zařazení reflexní vesty do povinné výbavy auta si odborníci na bezpečnost silničního provozu slibují zlepšení bezpečnosti řidičů, kteří v případě nehody nebo poruchy musí vystoupit z auta - motoristé v okolních vozidlech je lépe uvidí.

Předpisy nestanoví, zda má být reflexní vesta oranžová, žlutá nebo zelená. Na rozdíl od Rakouska nebudou německé předpisy vyžadovat vestu pro každého pasažéra auta - stačí tedy jedna na vozidlo.

Pokud řidič nebude mít reflexní vestu v autě, hrozí mu při silniční kontrole pokuta ve výši 15 eur (410 korun). Německý autoklub ADAC ale upozorňuje, že pokud si řidič vestu při vystoupení z vozidla neobleče, přestupek to není. V takovém případě ale pravděpodobně nebude mít nárok na odškodnění od pojišťovny, pokud by ho zranilo projíždějící auto.

Vyšší pokuty už od května

Od 1. května také zpřísnil bodový systém za dopravní přestupky při jízdě autem a změnila se výše některých pokut.

O polovinu stouply pokuty za telefonování při řízení bez pomoci handsfree, za jízdu bez zapnutých světel při snížené viditelnosti, za otáčení se v tunelu nebo za parkování ve zúženém místě, které může zablokovat provoz. Za tyto přestupky může policie od května vybírat 60 eur (1650 korun). Za nepoužití dětské sedačky hrozí pokuta 60 eur místo dřívějších 40 eur.

V bodovém systému je nově k dispozici jen osm bodů. Sazba za jednotlivé přestupky je ale oproti dřívějšku poloviční.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Izrael bude podle premiéra Netanjahua pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné. Vinu za současné boje premiér připsal Hamásu.

před 30 minutami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy