Octavia se vrací. V listopadu byla opět nejprodávanějším autem, stíhá ji Hyundai i30

Octavia se vrací. V listopadu byla opět nejprodávanějším autem, stíhá ji Hyundai i30
20. Volkswagen Golf: 140 ks, -86,5 %
19. Toyota Proace: 149 ks, +30,7 %
18. Hyundai Bayon: 175 ks, vloni se neprodával
17. Seat Arona: 176 ks, +66 %
Foto: Martin Přibyl
Martin Přibyl Martin Přibyl
7. 12. 2021 15:32
Stejně jako v červenci, srpnu, září a říjnu se český trh s novými auty i v listopadu potýkal s nedostatkem čipů a omezením dodávek. Měsíční výsledky v meziročním srovnání nadále zaostávají, tentokrát však vykázaly pozitivní trend alespoň meziměsíčně. Na první místo se vrátila Škoda Octavia, v těsném závěsu je za ní Hyundai i30.

Zatímco v říjnu spadl na (snad) absolutní dno, 12 670 aut, což jsou čísla, která jsme naposledy viděli v roce 2014, v listopadu se automobilový trh zvedl na 16 174 prodaných vozidel. I to je však o 7,5 procenta horší výsledek než v listopadu 2020. Díky silnému jaru pak nadále platí, že za prvních jedenáct měsíců letošního roku jsou prodeje v 4,4% plusu.

Horší výsledky nadále zaznamenávají koncernové značky. S výjimkou mladé Cupry, která vloni ve stejném období zaregistrovala jen jedno jediné auto, a okrajového Lamborghini, všechny evidovaly v listopadu pokles prodejů. Škoda a Audi se s -3,6 %, respektive -5,6 % dokázaly udržet nad poklesem celého trhu, zejména Seat (-35,84 %) a VW (-64,7 %) ale propadly skutečně výrazně. Meziročně horší výsledky si připsal také Citroën (-24 %), Renault (-37,8 %), Ford (-43,1 %) a z Fiatu udělal takřka 60% propad okrajovou značku. Italové prodali za měsíc listopad jen 63 aut.

Jiní naopak dokázali posílit. Platí to zejména o Hyundai, které s takřka 52% nárůstem prodejů skončilo celkově druhé za Škodou a má více než osminový podíl na trhu. Třetí byla v listopadu sesterská Kia, která prodala o 35,4 % aut více. Lehce (o 1,4 %) posílila i čtvrtá Toyota a o 2,3 % v plusu je rovněž pátá Dacia.

Mezi jednotlivými modely se na pozici nejprodávanějšího auta v Česku poprvé od května vrátila Octavia. V součtu jedenácti měsíců je však nadále českou jedničkou menší Fabia, která v listopadu skončila až třetí, druhé místo si totiž připsal Hyundai i30. Rozdíly mezi těmito třemi modely byly jen v desítkách kusů.

Na dvacet nejprodávanějších aut v Česku za listopad 2021 se podívejte do galerie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Na hranici mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem se střílí

Na hranici mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem po sobě střílí pohraničníci, uvedly agentury. Na jaře si podobný střet vyžádal desítky mrtvých.

Zdroj: ČTK
Další zprávy