Octavia se vrací. V listopadu byla opět nejprodávanějším autem, stíhá ji Hyundai i30

Octavia se vrací. V listopadu byla opět nejprodávanějším autem, stíhá ji Hyundai i30
20. Volkswagen Golf: 140 ks, -86,5 %
19. Toyota Proace: 149 ks, +30,7 %
18. Hyundai Bayon: 175 ks, vloni se neprodával
17. Seat Arona: 176 ks, +66 %
Foto: Martin Přibyl
Martin Přibyl Martin Přibyl
7. 12. 2021 15:32
Stejně jako v červenci, srpnu, září a říjnu se český trh s novými auty i v listopadu potýkal s nedostatkem čipů a omezením dodávek. Měsíční výsledky v meziročním srovnání nadále zaostávají, tentokrát však vykázaly pozitivní trend alespoň meziměsíčně. Na první místo se vrátila Škoda Octavia, v těsném závěsu je za ní Hyundai i30.

Zatímco v říjnu spadl na (snad) absolutní dno, 12 670 aut, což jsou čísla, která jsme naposledy viděli v roce 2014, v listopadu se automobilový trh zvedl na 16 174 prodaných vozidel. I to je však o 7,5 procenta horší výsledek než v listopadu 2020. Díky silnému jaru pak nadále platí, že za prvních jedenáct měsíců letošního roku jsou prodeje v 4,4% plusu.

Horší výsledky nadále zaznamenávají koncernové značky. S výjimkou mladé Cupry, která vloni ve stejném období zaregistrovala jen jedno jediné auto, a okrajového Lamborghini, všechny evidovaly v listopadu pokles prodejů. Škoda a Audi se s -3,6 %, respektive -5,6 % dokázaly udržet nad poklesem celého trhu, zejména Seat (-35,84 %) a VW (-64,7 %) ale propadly skutečně výrazně. Meziročně horší výsledky si připsal také Citroën (-24 %), Renault (-37,8 %), Ford (-43,1 %) a z Fiatu udělal takřka 60% propad okrajovou značku. Italové prodali za měsíc listopad jen 63 aut.

Jiní naopak dokázali posílit. Platí to zejména o Hyundai, které s takřka 52% nárůstem prodejů skončilo celkově druhé za Škodou a má více než osminový podíl na trhu. Třetí byla v listopadu sesterská Kia, která prodala o 35,4 % aut více. Lehce (o 1,4 %) posílila i čtvrtá Toyota a o 2,3 % v plusu je rovněž pátá Dacia.

Mezi jednotlivými modely se na pozici nejprodávanějšího auta v Česku poprvé od května vrátila Octavia. V součtu jedenácti měsíců je však nadále českou jedničkou menší Fabia, která v listopadu skončila až třetí, druhé místo si totiž připsal Hyundai i30. Rozdíly mezi těmito třemi modely byly jen v desítkách kusů.

Na dvacet nejprodávanějších aut v Česku za listopad 2021 se podívejte do galerie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Fiala: Vláda projedná rozpočet v první polovině února, platit má od dubna

Vláda chce projednat návrh letošního státního rozpočtu v první polovině února a následně bude připravena ho předložit ke schválení sněmovně. Stále platí cíl vlády, že nový rozpočet má začít platit nejpozději od 1. dubna. Při čtvrtečních sněmovních interpelacích to v odpovědi na dotaz bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) řekl premiér Petr Fiala (ODS). O dubnovém datu účinnosti nového rozpočtu hovořil již dříve ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Nová pětikoaliční vláda chce ve svém rozpočtu proti předchozímu návrhu bývalé vlády snížit výdaje o 80 miliard korun. Schillerová se premiéra ptala mimo jiné na dopady rozpočtového provizoria, v němž nyní český stát hospodaří, a zda ví, které platby z rozpočtu jsou nyní omezené

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Agrární komora a Zemědělský svaz vyhlásily kvůli dotacím protestní pohotovost a založily krizový štáb

Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR vyhlásily po dnešním jednání s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL) protestní pohotovost a založily krizový štáb obou organizací. Sdružení to oznámila ve společné tiskové zprávě. Důvodem jsou podle nich změny v návrhu pravidel vyplácení zemědělských dotací v Česku pro roky 2023 až 2027.

Organizace od začátku roku společně několikrát protesty kvůli této problematice už organizovaly. A to jak před úřadem vlády, tak i protestní jízdou zemědělské techniky nebo zapalováním stohů slámy. Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal dnes uvedl, že ministerstvo se zástupci hlavních zemědělských organizací o zásadních změnách dokumentu začalo jednat až nyní, na konci ledna.

To vidí Doležal jako problém, jelikož Strategický plán Společné zemědělské politiky (SP SZP) pro roky 2023 až 2027 měl být Evropské komisi (EK) zaslán nejpozději k 1. lednu letošního roku a současná verze má být ministerstvem poslána v náhradním termínu do konce ledna. EK má následně tříměsíční lhůtu na připomínky.

"Úřad vzhledem k časovému tlaku pouze představil své plány, ale už nepřizval Agrární komoru ČR a Zemědělský svaz ČR k rozhodování o tomto klíčovém dokumentu, který určuje přerozdělení dotačních podpor pro zemědělce na několik let," uvedl Doležal. Vláda podle něj nebere ohledy na dopady změn, kterými jsou podle těchto sdružení hrozící zdražení potravin pro obyvatele, méně pestrá česká krajina a potenciální arbitráže a soudní spory kvůli ušlým ziskům a zmařeným investicím zemědělců.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko připravuje národní strategii boje proti antisemitismu, řekl Lipavský

Ministerstva zahraničí a vnitra, další resorty a židovské organizace připravují národní strategii boje proti antisemitismu. Soustředit se bude na legislativní opatření, vzdělávání a boj s nenávistnými projevy na internetu. Ve videopříspěvku na čtvrteční připomínce mezinárodního dne památky obětí holokaustu to řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

"Připomínání tragédie holokaustu a uchovávání svědectví o něm nás učí lépe rozpoznávat nebezpečné tendence, které se mohou proměnit v hrůzný konec," uvedl šéf diplomacie.

Z výzkumu o projevech antisemitismu a extremismu v Česku podle Lipavského vyplývá, že je v zemi poměrně nízký počet registrovaných incidentů s antisemitským podtextem. "Na to můžeme být hrdí, nicméně i u nás dochází k nárůstu počtu projevů antisemitismu a dalších forem rasové nesnášenlivosti na internetu. To se dotýká i romské menšiny," dodal ministr. Právě tím zdůvodnil vznik nové národní strategie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy