Octavia má pět hvězdiček za crash test až na 3. pokus

Radek Pecák Radek Pecák
10. 3. 2013 7:17
Zatím jedinou škodovkou, která nemá toto nejvyšší hodnocení bezpečnosti, je fabia
Foto: Euro Ncap

Až na třetí pokus dosáhl nejdůležitější vůz z produkce mladoboleslavské Škodovky - Octavia - na pětihvězdičkové ohodnocení v bariérových testech nezávislé instituce EuroNCAP. Jak octavia I, tak i minulá generace totiž vždy dosáhly na sice velmi solidní, ale přece jen pouze čtyři hvězdičky.

Octavia je přitom šestou škodovkou, která nejvyšší možné ohodnocení v těchto testech získala. První škodovkou, která získala za ochranu cestujících pět hvězdiček, byl v roce 2006 velkoprostorový model Roomster, následovaly o tři roky později vozy Superb a Yeti. V roce 2011 si vysloužila pět hvězdiček Škoda Citigo a dosud poslední "pětihvězdičkovou" škodovkou byl po testu v loňském roce vůz Rapid.

Prostor pro posádku zůstal po tomto nárazu zachován.
Prostor pro posádku zůstal po tomto nárazu zachován. | Foto: EuroNCAP

Z aut, která sjíždějí v současné době z výrobních pásů závodů Mladá Boleslav a Kvasiny, nemá toto nejlepší ohodnocení od EuroNCAP pouze Škoda Fabia. Ta však bude již příští rok nahrazena novou generací.

Výsledky octavie pochopitelně vedení Škody Auto těší. "Škoda klade na bezpečnost velký důraz," říká Frank Welsch, člen představenstva společnosti Škoda za oblast technického vývoje. „To platí také pro nový model Octavia. Pomocí řady aktivních asistenčních systémů a rozsáhlého paketu pasivních bezpečnostních prvků je nový model nejbezpečnější octavií, která kdy existovala," říká Welsch.  

Náraz na kůl či strom už nemusí hrudník řidiče vydržet.
Náraz na kůl či strom už nemusí hrudník řidiče vydržet. | Foto: EuroNCAP

Za ochranu cestujících na předních sedadlech obdržela octavia v provedení liftback 93 procent možných bodů. To je špičkový výsledek a nejvíce ze čtyř vozů, které byly testovány současně v sérii s octavií. Pro srovnání - Toyota Auris získala  92 procent, Toyota RAV 4 89 procent, stejně jako elektromobil Renault Zoe.

Octavia absolvovala čelní náraz v rychlosti 64 kilometrů částí přídě do deformovatelné přepážky, dále boční náraz a také boční náraz na kůl. Jen při něm se ukázalo, že by hrudník řidiče byl zatížen větší silou, než je schopen bez poranění vydržet. 

Grafické znázornění ochrany jednotlivých částí těla řidiče při nárazu.
Grafické znázornění ochrany jednotlivých částí těla řidiče při nárazu. | Foto: EuroNCAP

Nejlepší výsledek ze zmíněné čtveřice měla octavia také při testech ochrany dětí sedících v autosedačkách na zadních sedadlech. Získala 86 procent z možných bodů. A bez problémů si poradila i při testu ochrany chodců.

Za přítomnost elektronických asistenčních systémů dostala Škoda Octavia sice jen 66 procent z maxima, ale to bylo zejména proto, že nenabízí omezovač maximální rychlosti, na rozdíl například od zmíněného Renaultu Zoe.

Grafické znázornění ochrany jednotlivých částí těla spolujezdce při nárazu.
Grafické znázornění ochrany jednotlivých částí těla spolujezdce při nárazu. | Foto: Euro Ncap

Komisaři naopak ocenili nové systémy aktivní bezpečnosti. Mezi ně patří Front Assistant s funkcí nouzové brzdy (od května 2013), Lane Assistant, který udržuje vůz v jízdním pruhu, multikolizní brzda s automatickou aktivací v případě nehody, Crew Protect Assistant připravující prostor pro řidiče a spolujezdce na blížící se kolizi nebo Driver Activity Assistant pro rozpoznání únavy řidiče.

Pokud již k nehodě dojde, následky může snížit sériově  montovaných sedm, případně až devět airbagů.

Podívejte se na výsledky crash testů vozů vyráběných v ČR:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 4 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy