Objem motoru hraje v povinném ručení stále menší vliv

Radek Pecák Radek Pecák
2. 6. 2011 3:08
auto

Čím dál menší vliv bude hrát na stanovení výše taxy povinného ručení kubatura motoru. Naopak více se posílí role výkonu motoru a také řidičské zkušenosti a dosavadní průběh pojištění řidiče.

Nový typ stanovení cen povinného ručení zavádí ČSOB Pojišťovna. Pod heslem „nebourá auto, ale jeho řidič" začíná nabízet nové pojištění motorových vozidel Naše auto, které na domácím trhu nemá obdobu.

„Na rozdíl od všech dosavadních zvyklostí není až tak rozhodující, jaké auto budeme pojišťovat, ale především, kdo je řídí," vysvětluje princip pojištění Naše auto generální ředitel ČSOB Pojišťovny Jeroen van Leeuwen a dodává: „Dobří řidiči dostanou velmi dobrou cenu bez ohledu na to, jestli jezdí v menší fabii, větší octavii nebo třeba i v silném terénním autě."

Cena povinného ručení pro osobní auta se zatím vždy řídila objemem motoru a nadto některé pojišťovny včetně ČSOB Pojišťovny v rámci tzv. segmentace přihlížely například i k místu bydliště pojištěného, stáří vozu či účelu jeho využití. Namísto toho nyní ČSOB Pojišťovna jako první zavedla kritéria, která se vážou přímo na řidiče (doba, po kterou řidič jezdí bez nehod, stáří řidiče a počet obyvatel místa, kde bydlí), a jako kritérium související s pojišťovaným vozem bude používat pouze výkon motoru.

Dopad této nově pojaté segmentace na cenu povinného ručení ukazuje modelový příklad pětatřicetiletého pana Tomáše z Chotíkova u Plzně, tedy z menší obce s necelou tisícovkou obyvatel, který zatím nezavinil žádnou dopravní nehodu (viz tab.). Protože pojištění Naše auto je nastaveno na míru řidiče, nezáleží tolik na tom, jaké auto si pan Tomáš pojistí. I kdyby si pojistil třeba třílitrové BMW 330i s výkonem 200 kW vyrobené v roce 2006, stále by zaplatil ročně jen 2 282 Kč, tedy jen zhruba o 300 Kč více než kdyby stejný řidič pojišťoval například fabii 1,4 či Hyunda i 30 1,6 d.

Naopak dvacetiletý řidič ze stejné obce, který již jednou boural, by zaplatil čtyřnásobek výše uvedených tax.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy