Nových aut je málo, lidé volí zánovní ojetiny. Mototechna zvýšila prodej o 13 procent

ČTK ČTK
15. 9. 2021 13:09
Prodejce ojetin Mototechna ze skupiny AAA Auto zvýšil letos od ledna do konce srpna prodej meziročně o 13 procent na více než 8000 aut. Je to zároveň o 35 procent více než před pěti lety. Od vzniku v roce 2012 firma prodala v ČR a na Slovensku 78 300 vozů. 
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Kvůli omezení výroby nových aut je v současnosti zánovních automobilů, na které se Mototechna specializuje, nedostatek. "Nové automobily se potýkají stále s výpadky ve výrobě kvůli chybějícím čipům a dalším dílům, proto jsou zánovní automobily, které jsou k dispozici ihned, vhodnou alternativou, pokud nechce zákazník čekat na nový vůz několik měsíců. Poptávka po zánovních automobilech je daleko větší než nabídka na trhu," uvedla generální ředitelka AAA Auto Karolína Topolová.

Nejoblíbenější značkou v československé Mototechně je Škoda, která tvoří přes 30 procent všech prodejů. Dále pak Kia (11 procent) a Hyundai (deset procent). Nejčastěji jde o modely Škoda Fabia, Škoda Karoq nebo Dacia Duster. Nejžádanější automobily jsou ve variantě SUV, jejichž podíl se zvýšil z 30 procent před dvěma lety na současných 42 procent. Hatchbacky tvoří 29 procent prodaných automobilů.

Zánovní automobily jsou stále nejčastěji v benzínovém provedení (82 procent). Rapidně podle firmy roste zájem o automatickou převodovku, kterou letos preferuje již 38 procent zákazníků (loni 26 procent). Nejoblíbenějšími barvami jsou bílá (24 procent) a stříbrošedá (21 procent).

Značku Mototechna obnovila skupina AAA Auto před devíti lety. Orientuje se na zánovní ojeté vozy a na investičně zajímavé veterány. V České republice zákazníci mohou vybírat z 1400 aut a na Slovensku z téměř pěti stovek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

O funkci rektora Univerzity Karlovy se uchází současná prorektorka a bývalý děkan Filozofické fakulty

O funkci rektora Univerzity Karlovy v dalších letech se ucházejí dva lidé. Současnou hlavu školy Tomáše Zimu, který na začátku příštího roku ve funkci skončí, by mohla vystřídat prorektorka pro studijní záležitosti Milena Králíčková či bývalý děkan Filozofické fakulty Univerity Karlovy Michal Stehlík. Ve středu v 18:00 vypršel termín pro podání návrhů na pozici. Sdělil to předseda Akademického senátu univerzity František Zahálka. Zima řídí univerzitu druhé volební období. Volba nové hlavy školy bude 22. října.

"Můžu konstatovat, že do standardní doby byly podány pouze dva návrhy (na rektora), a to paní profesorka Králíčková a pan profesor Stehlík,“ uvedl Zahálka. I když teoreticky se ještě někdo mohl přihlásit třeba datovou schránkou na poslední chvíli, další kandidáty Zahálka neočekává. "Na podatelně, ve spisové službě a na sekretariát (akademického) senátu nikdo nic dalšího nedoručil," řekl. Kandidáti se představí akademickému senátu 15. října.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Černošický úřad rozhodl v řízení s Babišem. Závěry ale zatím zveřejnit nechce

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval dnes na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International, podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Černošický úřad na webu uvedl, že dnes odeslal Babišovu zmocněnci dokument, kterým rozhodl v projednávané věci možného přestupku. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," dodal. Na rozhodnutí upozornil Seznam Zprávy.

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Babiš nařčení z porušování zákona odmítá. Tvrdí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti do něj začleněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy