První fotky: Nový Smart pro dva a minivůz pro čtyři osoby

Radek Pecák Radek Pecák
19. 7. 2014 14:29
Do výbavy se dostanou nové elektronické asistenční prvky. Ceny by se neměly příliš lišit od těch současných.
Foto: Aktuálně.cz

Zatímco druhá generace městského minivozítka Smart ForTwo se oproti té první prodloužila o dvacet centimetrů, délka vozu třetí generace nyní zůstala beze změny. Vyplývá to z prvních odtajněných údajů a fotografií vozu.

V podélném směru vůz měří 2,69 metru, takže místo k zaparkování najdou řidiči stále poměrně snadno.

Foto: Aktuálně.cz

Koncern Mercedes, pod nějž značka Smart spadá, tentokrát ovšem rovnou vypustí na trh i větší variantu nazvanou ForFour. Jak název napovídá, nabídne místo pro čtyři osoby. Její délka je 3,49 metru, stále jde tedy o jedno z nejmenších aut schopné odvézt čtyři pasažery.

Obě auta mají šířku 1660 milimetrů, jde tedy o deseticentimetrové zvětšení v porovnání s předchůdcem.

Tisková zpráva hovoří o skvělé manévrovatelnosti, což dokládá i údajem o průměru otáčení. Menší z vozů má být údajně schopný obkroužit kruh s průměrem necelých sedm metrů.

Foto: Mercedes-Benz

Pod kapotou aut má pracovat některý z litrových tříválců o zdvihovém objemu válců jeden litr. Základní slibuje výkon 61 koní, prostřední nabídne 71 koní a vrcholná verze přeplňovaná turbodmychadlem poskytne řidiči až 90 koní. O tom, zda bude k dispozici také elektrická verze vozu, se zatím nic neuvádí.

Podrobnější technické údaje zatím Mercedes-Benz také neuvedl. Zejména v případě většího vozu ForFour se ale dá leccos odvodit z dat nového Renaultu Twingo, s nímž nové smarty sdílejí zhruba 70 procent dílů.

Foto: Smart

Do výbavy se dostanou nové elektronické asistenční prvky. Například systém crosswind, který poslouží ke stabilizaci vozu v rychlostech nad 80 kilometrů v hodině, bude k dispozici také systém pro udržení vozu v příslušném jízdním pruhu, či asistent varující před čelní srážkou.

Ceny budou zveřejněny později. Neměly by se ale příliš lišit od těch současných.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy