Nový Ford Mustang odhalen. Ke koupi bude ale až za rok

Radek Pecák Radek Pecák
5. 12. 2013 17:46
Nový vůz představil osobně generální ředitel Fordu Bill Ford.
Uhlazeněji, ale přesto tradičně působí nový Ford Mustang.
Uhlazeněji, ale přesto tradičně působí nový Ford Mustang. | Foto: Ford

Ve stejný den, kdy Chevrolet oznámil, že se stahuje z Evropy a přenechává zde boj o zákazníky Opelu, hovořil pravnuk zakladatele značky Ford během velkolepé show v Barceloně o skvělých zítřcích značky s modrým oválem na starém kontinentu. Na konec akce nazvané Go Further si generální ředitel Ford Motor Bill Ford  nechal představení kultovního modelu značky, nové generace Fordu Mustang.

Redaktor Aktuálně.cz byl u toho. Nový mustang teď působí o poznání decentněji, nedává už tak na odiv svoji tradiční "mužnost". Na druhou stranu, jedná se o elegantní kupé, které teď bude mít šanci zaujmout daleko širší publikum, než je ty, kteří chtějí být vždy a všude středem pozornosti.

Design přídě byl upraven tak, aby se "vešel" do globální tváře značky, záď si přece jen ponechala více tradičních prvků. Zajímavým, ale možná až trochu kýčovitým prvkem jsou tři světelné pruhy v předních světlometech.

Stejný motiv se opakuje i v zadních světlech, tam však působí přirozeněji.

Nový Mustang se poprvé po padesáti letech, kdy se vyrábí (50. výročí oslaví právě v roce 2014) oficiálně začne dovážet do Evropy. A to jak ve verzi kupé, tak i kabriolet.

Také právě kvůli tradičnějším evropským zákazníkům se museli konstruktéři vozu vzdát některých tradičních dogmat. Právě představený mustang již dostane moderní zavěšení zadních kol, pod kapotu se také dostane turbodmychadlem přeplňovaný čtyřválec o zdvihovém objemu 2,3 litru. Zájemcům ale Ford nabidne i pětilitrový osmiválec.

Kabriolet se začne prodávat stejně jako kupé.
Kabriolet se začne prodávat stejně jako kupé. | Foto: Ford

Nižší a širší

Ani se čtyřválcem ovšem vůz nejspíše nebude pomalý. Jeho výkon je totiž 227 kW a maximální točivý moment 407 Nm. Šestiválec s podobnými výkony jako čtyřválec zůstane vyhrazen pouze pro americký trh.

Osmiválec pak má výkon 313 kW a maximální točivý moment 529 Nm. Mustang se bude dodávat jak se šestistupňovou automatickou, tak i manuální převodovkou.

Ford zatím mnoho technických údajů o vozidle nezveřejnil. Je však zřejmé, že cestující budou mít uvnitř více místa. Zvětšil se i zavazadlový kufr, který u kupé atakuje hranici 400 litrů.

Výška vozu se o čtyři centimetry snížila, šířka naopak o stejnou hodnotu zvětšila.

Novinky jsou také v elektronické výbavě. Například na středovém panelu se ocitne osmipalcový dotykový displej, startovat se bude tlačítkem, vůz bude řidiče upozorňovat na vozidla v takzvaném mrtvém úhlu  a s jízdou po dálnici pomůže adaptivní tempomat.

Cena zatím nebyla odhalena, ale očekává se, že v Evropě bude se základním čtyřválcem k mání kolem milionu korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Austrálii sužují lesní požáry, ohrožují největší město Sydney

Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v minulých týdnech napočítali podle stanice BBC až 100 ohnisek, ve čtvrtek vzhledem k nepříznivému počasí požáry zesílily. Největší australské město Sydney zahalil hustý dým. Od října přišlo v zemi kvůli ohňům o život šest lidí a zničeno bylo na 700 domů.

Hoří také ve státech Viktorie, Jižní Austrálie a Queensland. Agentura Reuters uvedla, že na východě země je 150 ohnisek, ale teď se hasiči zaměřili na osm ohňů, jež ohrožují pětimilionové Sydney. "Jsou velmi silné a očekává se, že se budou šířit na východ, bohužel k více osídleným místům, vesnicím a k izolovaným obydlím," řekl Shane Fitzsimmons z místní hasičské služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy