Nový Ford Focus pomůže zahnat váš hlad

Radek Pecák Radek Pecák
25. 2. 2014 6:22
Automobil také dostane takzvaný rodičovský zámek.
Foto: Ford

Majiteli modernizovaného Fordu Focus, který se začne prodávat ve druhé polovině letošního roku a v jehož výbavě bude multimediální systém Sync 2, bude stačit v případě hladu vyslovit anglickou větu I´m hungry (mám hlad). Navigační systém ho vzápětí navede k nejbližším restauracím v okolí.

Právě kvůli nové generaci systému SYNC vystavil Ford modernizovaný vůz dříve než na ženevském autosalonu, a to na výstavě Mobile World Congress v Barceloně.

Vůz se proměnil i z hlediska designu a techniky. Příď se nyní sjednotila se vzhledem modelu Fiesta, a i model Focus tak bude poněkud připomínat vozy Aston Martin.

Foto: Ford

V interiéru bude nyní tišeji. Napomohou tomu zesílená skla bočních oken a také hustěji tkané koberečky.

Mezi pohonnými jednotkami se objeví několik novinek, které přinesou snížení spotřeby paliva. Například vznětový motor 1.5 Duratorq TDCi (88 kW) s převodovkou PowerShift, který se začne prodávat příští rok, bude o 19 procent úspornější než odpovídající verze současného Focusu.

Rovněž se v příštím roce nabídka motorizací rozšíří ještě o kombinaci oceňovaného zážehového agregátu 1.0 EcoBoost s automatickou převodovkou. Tato verze bude oproti dnešnímu ekvivalentu o 17 procent úspornější.

Rodičovský zámek nedovolí překročit rychlost

Ford si opět zakládá na tom, že modernizovaný vůz bude bezpečnější než exempláře, které z výrobních linek sjížděly dosud. Například se zvýšil počet senzorů, a řidič tak bude dostávat při couvání upozornění na vozidla přijíždějící z boku. Systém využívá radar s dosahem 40 metrů a při zachycení přibližujícího se vozidla vydá tři zřetelné varovné signály.

Podobně jako fiesta bude i focus nyní také poprvé vybaven technologií Ford MyKey. Ta umožňuje majiteli nastavit omezení maximální rychlosti vozu a limitovat hlasitost audiosystému, nebo jej zcela zablokovat, pokud řidič či jeho spolujezdec nemají zapnuté bezpečnostní pásy.

Systém zároveň může znemožnit deaktivaci stabilizačního systému ESC a systému Active City Stop, jenž pomáhá předcházet nehodám v nízkých rychlostech. MyKey nalezne využití zejména tehdy, když rodiče půjčují automobil dětem.

Focus rovněž může mít vylepšené adaptivní světlomety, které upravují světelný kužel bixenonových světel podle podmínek v okolí, a sleduje i ostatní objekty na silnici. Vybírá z celkem sedmi různých nastavení. Například ve vysokých rychlostech se světelný kužel zvýší a tím se prodlouží dosah světel.

Focus by měl nyní také lépe jezdit. Na podvozek se dostaly lepší tlumiče, přepracováno bylo i řízení.

Největší část tiskové zprávy o inovovaném modelu Focus přesto zatím Ford věnuje systému Sync II. Je ho možné ovládat jak prostřednictvím osmipalcového dotykového displeje, tak i hlasem. Například při zadávání takzvaného bodu zájmu není vůbec nutné zaobírat se adresou, stačí vyslovit například Eiffelova věž.

Hlasem bude možné ovládat i klimatizaci. Řidič prostě řekne, jakou teplotu si v interiéru přeje nastavit. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy