Vyzkoušeli jsme, jak může pyrotechnika poničit lak auta. Pojišťovny jsou navíc přísné

Martin Frei Blahoslav Baťa Martin Frei, Blahoslav Baťa
31. 12. 2019 6:06
Barvy a světla vypadají na obloze krásně. Pokud ale podceníte bezpečnost při startu, můžete způsobit značnou škodu. Pár ran jsme odpálili za vás a sledovali, co se stane, když jiskry a plameny vyšlehnou moc blízko lakovaných částí auta. Pojišťovny takové poškození považují za vandalismus. Většinou je třeba havarijní pojištění a vždy policejní protokol.
Vyzkoušeli jsme, jak silvestrovská pyrotechnika poškodí auto. | Video: Martin Frei, Blahoslav Baťa

Ohňostroje se odpalují každoročně a vaše auto jich možná už řadu přežilo ve zdraví. Pokud všechno běží, jak má, působení vysokých teplot se odehraje vysoko nad vámi a dolů letí chladnoucí saze. Ublížit nesmí vlasům ani oblečení, proto nepoškodí ani lak auta.

Nebezpečný však může být příliš malý odstup od vozidla při zapálení. Proto je na veškeré zábavné pyrotechnice napsáno, jak daleko od jiných předmětů ji smíte odpálit. My jsme všechny postupy pro názornost porušili a na bílé kapotě auta vyzkoušeli, jaké stopy na ní zanechají oheň a jiskry.

Velkou prskavku s předepsaným odstupem osmi metrů jsme zapálili přímo u vozidla, což je samozřejmě extrém. Na videu ovšem vidíte, jak daleko jiskry létají do stran. Pokud se chystáte takovou věc odpálit, rozhodně nespekulujte, že by stačily dva nebo tři metry. V horké fázi opatrnosti nezbývá a jiskry jsou navíc lehké, o metr dál je zanese i vítr.

Zásadní podmínkou pak je pevné umístění na vodorovné ploše. Nakloněná nebo dokonce převržená rampa pošle hořící elementy úplně jinam, než jste chtěli. Což může způsobit škodu mnohem horší než jen ohořelé auto.

Ať už vozidlo poškodí pyrotechnika nebo odhozené láhve, pojišťovny škodu posuzují jako vandalismus. Z povinného ručení, které máte uzavřené na ochranu cizího majetku při dopravní nehodě, ji tedy hradit nelze.

Tyto škody bývají zahrnuty do havarijního pojištění, které mnoho starších soukromých aut nemá. V některých případech lze povinné ručení o podobné služby rozšířit. "Připojištění proti vandalismu máme v balíčcích Extra a Maxi," potvrzuje Václav Bálek z pojišťovny Allianz.

U Kooperativy je třeba důkladně číst smlouvu. "Některá živelní pojištění kryjí pouze oheň vzniklý v důsledku působení přírodních sil, nikoli oheň vzniklý jednáním člověka," upozorňuje tiskový mluvčí Milan Káňa. Pád předmětu na vozidlo je pak podle něj likvidní pouze z havarijního pojištění.

Také v nově spojené Generali Českě pojišťovně jsou podmínky omezené, uplatnit můžete pouze škodu z připojištění skel. "Pokud dojde k poškození jiných částí karoserie, musí se motorista spolehnout na havarijní pojištění nebo vlastní kapsu," konstatuje mluvčí Jan Marek.

Má-li pojišťovna škodu uznat a opravu zaplatit, je také vždy třeba předložit záznam, že událost vyšetřila policie.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Seriál běžců v Ruce vyhráli Klaebo a Johaugová, Razýmová byla 22.

Třídílné zahájení Světového poháru v běhu na lyžích ve finské Ruce vyhráli norští favorité Therese Johaugová a Johannes Hösflot Klaebo. Nejlepší z českých reprezentantek Kateřina Razýmová se v dnešní závěrečné stíhačce na 10 km volně posunula na celkové 22. místo, Michal Novák v patnáctikilometrovém závodu klesl na 38. pozici.

Celková vítězka seriálu z minulé sezony Johaugová startovala po sobotním triumfu na klasické desítce jako první a podle očekávání svůj náskok ještě zvýšila. Druhá dojela s odstupem 47 sekund ve skupině pronásledovatelek Ruska Taťjana Sorinová, jež dosáhla na stupně vítězů poprvé v kariéře. Třetí místo obsadila Švédka Ebba Anderssonová.

Razýmová vyjela na trať s číslem 30 a v průběhu závodu se propracovala až na konečnou 22. pozici ve spurtu v chumlu závodnic. Deset kilometrů zvládla ve čtrnáctém nejlepším čase. Třicátý čas zaběhla ve stíhačce Kateřina Janatová, jež díky tomu získala první bod v sezoně. Celkově byla klasifikována v páté a Petra Nováková s Petrou Hynčicovou v šesté desítce.

"Spravila jsem si náladu po sobotě," připomněla Razýmová svou 27. pozici z klasické desítky. "I když je bruslení moje slabší disciplína a startovala jsem až ze 30. místa, tak se mi dařilo postupně sjíždět soupeřky. Celý závod jsem si sice odtáhla sama, ale když člověk sjíždí, tak je to pro něho povzbuzení a dodává mu to síly. Takže 14. nejrychlejší čas považuji s ohledem na to, že jsem nejela ve skupině, za dobrý výkon. Cítila jsem, že mám hodně sil," uvedla Razýmová v tiskové zprávě svazu.

V mužské stíhačce se na rozdíl od závodu žen rozhodovalo až v závěru. Vítěz sobotní klasické patnáctky Klaebo sice startoval s půlminutovým náskokem před Rusem Alexandrem Bolšunovem a krajanem Emilem Iversenem, ale zvolil rozvážnější tempo a v polovině závodu už jela tříčlenná skupina pohromadě. Sázka na závěr Klaebovi vyšla ideálně - ve stoupání těsně před cílem podle očekávání nastoupil a soupeře setřásl. Druhý dojel vítěz SP z minulé sezony Bolšunov, třetí byl Iversen.

Klaebo díky 39. vítězství v kariéře předstihl v historickém pořadí běžců Pettera Northuga a stíhá další norskou legendu Björna Dählieho, jenž má na kontě 46 výher.

Nejlepší z Čechů Novák startoval stejně jako Razýmová s třicítkou. Na trati spolupracoval se slavným Švýcarem Dariem Colognou a ještě na 10. kilometru bodované místo držel. Pak mu ale došly síly, navíc měl pád způsobený vypnutou lyží, a klesl na 38. pozici. Adam Fellner obsadil 64. místo.

"S Colognou jsme začali docela rychle. Ve stíhačce není na co čekat, takže jsme od začátku riskovali a jeli podlahu. Cologna pak ale odpadl a já zůstal sám. Před sebou jsem přitom měl jednu skupinu, ale nepodařilo se mi ji dostihnout. Ten risk nevyšel a došly mi síly. V pátém okruhu mi navíc někdo ze soupeřů vypnul vázání, spadl jsem a musel se pro lyži vracet, takže jsem ztratil hodně času. V tu chvíli jsem si říkal, jestli má vůbec smysl pokračovat, ale to samozřejmě mělo. I když to nebyl šťastný den, tak jsem to dobojoval," řekl Novák, jenž měl ve stíhačce 43. čas.

Po zrušení závodů v Lillehammeru kvůli pandemii koronaviru plánovaných na příští víkend pokračuje SP běžců na lyžích za dva týdny v Davosu.

SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Muži - stíhací závod 15 km volně: 1. Klaebo (Nor.) 35:09,8, 2. Bolšunov (Rus.) -0,7, 3. Iversen -3,0, 4. Holund (oba Nor.) -19,5, 5. Niskanen (Fin.) -27,3, 6. Musgrave (Brit.) -27,7, 7. Červotkin -32,9, 8. Bělov -33,4, 9. Melničenko (všichni Rus.) -35,9, 10. Hakola (Fin.) -37,1, …38. Novák -2:41,7, 64. Fellner (oba ČR) -5:33,9.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Klaebo 296, 2. Bolšunov 257, 3. Iversen 219, 4. Holund 176, 5. Musgrave 148, 6. Niskanen 147, …42. Šeller (ČR) 9, 49. Novák 2.

Ženy - stíhací závod 10 km volně: 1. Johaugová (Nor.) 25:06,2, 2. Sorinová (Rus.) -47,0, 3. Anderssonová -48,6, 4. Karlssonová (obě Švéd.) -50,8, 5. Brennanová (USA) -52,5, 6. Fossesholmová (Nor.) -54,8, 7. Svahnová -1:06,9, 8. Dahlqvistová (obě Švéd.) -1:08,8, 9. Niskanenová (Fin.) -1:14,5, 10. Něprjajevová (Rus.) -1:15,6, …22. Razýmová -2:27,0, 48. Janatová -4:21,6, 56. Nováková -5:49,6, 59. Hynčicová (všechny ČR) -6:25,4.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Johaugová 301, 2. Sorinová 252, 3. Anderssonová 203, 4. Karlssonová 188, 5. Brennanová 177, 6. Svahnová 166, …25. Razýmová 40, 46. Janatová 1.

Zdroj: ČTK
Další zprávy