Novinka ochrání chodce před auty. Dostanou i airbag

Radek Pecák Radek Pecák
19. 10. 2013 11:00
Technologie chránící chodce se v moderních automobilech objevují čím dál častěji
Foto: Toyota

Luxusní vozy jako například Audi či Mercedes-Benz umí díky systémům nočního vidění spatřit chodce a upozornit na ně řidiče.

Volvo dokonce do svého posledního modelu V40 instalovalo airbag pro chodce. Ten ochrání zejména hlavu sraženého člověka před střetem s čelními sloupky a dalšími tvrdými součástmi vozu.

Toyota Motor Corporation nyní oznámila, že vyvinula bezpečnostní systém pro předcházení kolizím (PCS). Využívá technologie automatického řízení v kombinaci se zvýšeným nouzovým brzdným účinkem a automatickým brzděním, aby se napomohlo předcházet střetům s chodci.

Technologie, které ochrání chodce před následky střetu a v ideálním případě dokážou samotnému střetu dokonce zabránit, se v moderních automobilech objevují čím dál častěji.

V případě srážky s Volvem V40 padá chodec do měkkého.
V případě srážky s Volvem V40 padá chodec do měkkého. | Foto: Aktuálně.cz

Toyota reaguje na současnou statistiku smrtelných dopravních nehod v Japonsku. Jejich počet sice už dvanáct let nepřetržitě klesá, ale stále větší podíl mrtvých připadá na chodce - nyní už 37 procent ze všech obětí. Také v Evropě a dalších motoristicky vyspělých regionech se podíl chodců na celkovém počtu obětí zvyšuje.

Nejdřív dostane šanci řidič

Nový bezpečnostní systém pro předcházení kolizím (PCS) s asistentem řízení napomáhajícím zabránit střetu s chodcem může napomoci zcela předejít nehodě v případech, kdy samotné brzdění nepostačuje - například když vůz jede příliš rychle a chodec nečekaně vstoupí do jeho dráhy.

Chodce dokážou detekovat palubní senzory, a pokud systém vyhodnotí, že hrozí riziko střetu, před řidičem se na palubní desce okamžitě zobrazí optické varování.

Pokud pravděpodobnost kolize roste, systém reaguje zvukovým i optickým varováním, aby řidič ihned přistoupil k úhybnému manévru; současně se též aktivuje funkce posílení brzdného účinku a automatického brzdění. Pokud systém vyhodnotí, že střetu se samotným brzděním již nelze vyhnout a v okolí je dost místa k manévru, aktivuje se asistent řízení, aby vůz chodce pokud možno minul.

Novinkou Toyoty je automatické řízení.
Novinkou Toyoty je automatické řízení. | Foto: Toyota

Nová technologie doplňuje tu, kterou Toyota již od loňského roku montuje do Lexusu LS. Elektronika napomáhá zabránit střetu s chodci pomocí nouzové brzdné síly a automatického brzdění.  Pokud systém vyhodnotí pravděpodobný střet s chodcem nebo překážkou, nejprve varuje řidiče. Jestliže řidič příslušným způsobem nereaguje, systém aktivuje nouzový režim.

Tento systém se má v průběhu příštích dvou let objevit i v levnějších modelech automobilky, posléze se začne nabízet i verze s asistentem řízení. O ceně této výbavy se automobilka zatím nezmiňuje.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Hrubec má první vítězství v KHL, vychytal Sedláka

Na třetí pokus se brankář Šimon Hrubec dočkal ve své premiérové sezoně v Kontinentální hokejové lize vítězství. Úřadující mistr extraligy s Třincem vychytal Kunlunu výhru 2:1 nad Čeljabinskem.

 

Hrubec zastavil v utkání 28 střel hostů. Inkasoval pouze v 22. minutě, kdy hrál Čeljabinsk již pátou přesilovku. Střelu Antona Glinkina ještě český gólman po akrobatickém přesunu zastavil, ale na dorážku Sergeje Koňkova už nestačil. Domácí otočili skóre v úvodu třetí části.

 

V dresu Čeljabinsku tentokrát vyšel naprázdno Lukáš Sedlák, který se s pěti góly dělí o vedení v tabulce střelců KHL.

 

KHL:

Kunlun Red Star - Čeljabinsk 2:1,

16:00 Nižnij Novgorod - Omsk, Petrohrad - Jokerit Helsinky, 16:10 Dinamo Minsk - Magnitogorsk.

před 33 minutami

Dvě dívky přebíhající v Přerově silnici srazilo auto, obě zemřely

Po srážce s osobním automobilem zahynuly v sobotu večer v Přerově dvě mladé dívky, které přebíhaly silnici. Oznámení o nehodě přijali policisté po 20:00. "Čtyři chodci, dva chlapci a dvě mladé dívky, měli přebíhat ulici Lipnická. Právě v tom momentě místem projíždělo osobní vozidlo. Chlapci stihli přeběhnout na druhou stranu, ale dívky již ne," uvedla policejní mluvčí Tereza Neubauerová. Dívky podle ní utrpěly při střetu s automobilem zranění neslučitelná se životem. Přesné příčiny a okolnosti neštěstí policisté nadále vyšetřují.

před 51 minutami

Petersonová ztratila ve finále jen dva gamy a má první titul

Švédská tenistka Rebecca Petersonová se v čínském Nan-čchangu dočkala prvního titulu z okruhu WTA. Ve finále s Kazaškou Elenou Rybakinovou ztratila 78. hráčka žebříčku jen dva gamy a zvítězila za rovnou hodinu 6:2, 6:0.

 

Čtyřiadvacetiletá rodačka ze Stockholmu zvládla své první finále suverénně a přerušila v Nan-čchangu kralování domácích tenistek. Číňanky vyhrály předchozí tři ročníky.

 

Tenisový turnaj žen v Nan-čchangu v Číně (tvrdý povrch, dotace 250.000 dolarů):

Dvouhra - finále:

Petersonová (5-Švéd.) - Rybakinová (4-Kaz.) 6:2, 6:0.

Další zprávy