Nové testy EuroNCAP: Sedmkrát pět hvězd, dvakrát jen čtyři

Radek Pecák Radek Pecák
8. 9. 2015 7:07
Nezávislá organizace EuroNCAP tentokrát podrobila nárazovým testům převážně velké automobily.
Náraz do deformovatelné překážky částí přídě v rychlosti 64 kilometrů v hodině nejnovější Volvo přestálo dobře.
Náraz do deformovatelné překážky částí přídě v rychlosti 64 kilometrů v hodině nejnovější Volvo přestálo dobře. | Foto: Radek Pecák

Velká SUV i rodinné automobily tentokrát od svých výrobců dorazily ke komisařům organizace EuroNCAP k nárazovým testům dobře připraveny.

Celkem sedm z devíti testovaných vozů získalo nejvyšší ohodnocení. Magických pět hvězdiček si tedy mohou na karosérie vylepit nová generace Volva XC-90, Fordy Galaxy a S-Max, modernizovaná Toyota Avensis, Volkswagen Touran, Audi Q7 a Renault Kadjar.

O jednu hvězdu méně získaly po hodnocení nárazových testů a dalších bezpečnostních ukazatelů Mitsubishi L-200 společně s Mazdou CX-3.

Určitě není překvapením, že nejlepších výsledků při bodování následků nárazu z hlediska ochrany dospělých cestujících sedících na předních sedadlech obdrželo nové velké SUV Volvo. Připsalo si 97 procent z celkového množství přidělovaných bodů. Druhé nejlepší bylo s 94 procenty Audi Q7, ostatní vozy se už přes hranici 90 procent nedostaly.

Děti při nárazu nejlépe chrání Volkswagen Touran (89 procent možných bodů) a chodce zase Mazda CX-3. Ta v této disciplíně dosáhla na 84 procent bodů, přičemž všechny ostatní vozy získaly hodnocení v rozmezí 81-89 procent.

Při hodnocení elektronických bezpečnostních asistentů opět nemělo konkurenci volvo, neboť si připsalo 100 procent.

Právě na menší počet bezpečnostních asistentů na palubě doplatily zmíněné vozy Mitsubishi L-200 a Mazda CX-3. Za zisk bodů z ostatních disciplín by jim totiž pět hvězdiček také náleželo.

Videa z testů najdete zde:

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy