Nové světlomety od značky Mercedes nikoho neoslní a zároveň umí promítat různé obrazy v HD kvalitě

Jiří Kaloč
28. 12. 2016 15:15
Mercedes představil revoluční techniku světlometů. Neoslňující trvalá dálková světla Digital light s rozlišením více než 2 miliony pixelů výrazně zvyšují bezpečnost při jízdě za tmy. Elektronicky řízené světlomety navíc mohou díky svým projekčním schopnostem informovat samotného řidiče a přinášejí další přínosné funkce včetně netradiční komunikace s ostatními účastníky silničního provozu.
Světlomety Digital Light byly veřejnosti představeny v listopadu na aktuální generaci luxusního sedanu třídy S.
Světlomety Digital Light byly veřejnosti představeny v listopadu na aktuální generaci luxusního sedanu třídy S. | Foto: Aktuálně.cz

Podle vývojářů Mercedesu spočívá budoucnost osvětlení automobilu v neoslňujících, trvale zapnutých dálkových světlech v kvalitě HD. Zdrojem světla v nich jsou diody LED s vysokým napájecím proudem. Na tom by samozřejmě nebylo nic revolučního, jenže jejich světlo je usměrňováno na vozovku prostřednictvím více než dvou milionů mikrozrcadel, která jsou nezávisle na sobě pohyblivá.

Mikrozrcadla rozdělují světlo z LED zdroje na miniaturní pixely. Čím jsou pixely menší, tím lépe dokáže systém reagovat na různé situace a tím precizněji zvládá osvětlovat objekty i chodce. Zároveň dokáže mnohem lépe odclonit jednotlivé zóny, ve kterých by mohlo dojít k oslňování účastníků silničního provozu.

Mercedes-Benz k tomu samozřejmě vyvinul nezbytný software. Algoritmy získávají od senzorů podrobné informace z okolí a vypočítávají z nich v reálném čase hodnotu jasu pro každý pixel. Celý systém pak díky tomu vytváří téměř neomezené možnosti ideálního rozložení světla, které se umí dokonale přizpůsobit okolním podmínkám.

„Rozhodující není technika uvnitř světlometu, nýbrž digitální inteligence, která stojí v pozadí,“ zdůrazňuje Gunter Fischer, šéf vývoje provozních systémů společnosti Daimler. Jeho oddělení vyvíjelo tuto inovaci ve spolupráci se dvěma partnerskými firmami.

Senzory, jako jsou kamery nebo radarová čidla, rozpoznávají ostatní účastníky silničního provozu, přičemž výkonné řídicí jednotky tato data společně s digitálními mapovými podklady během milisekund vyhodnocují a dávají světlometům pokyny k přizpůsobení rozložení světla nejrozmanitějším situacím. Výsledkem je optimální viditelnost pro řidiče bez oslňování ostatních účastníků silničního provozu.

„Cílem technologie Digital Light není prodloužení dosahu osvícení vozovky, ale zlepšení viditelnosti bez oslňování. Toto a další inovativní funkce pro podporu řidiče v komunikaci s ostatními účastníky silničního provozu pak významným způsobem zvyšují bezpečnost při jízdě za tmy,“ zdůrazňuje Fischer. 

Mercedes-Benz chce pomocí světlometů Digital Light realizovat nejen ideální rozložení světla pro každou jízdní situaci, ale také cíleně vést a podporovat řidiče v kritických situacích. Nové světlomety proto umí fungovat také jako projektor.

Příkladem může být třeba průjezd staveništěm, kterých je na českých silnicích požehnaně, v úzkém jízdním pruhu. Světlomety přitom dokážou promítat na vozovku světelné podélné čáry, které nahradí chybějící značení pro vymezení jízdního pruhu.

Systém Digital Light také dokáže na silnici promítat různé pokyny, jako například šipky indikující změnu směru jízdy nebo výstražná upozornění. Vozidlo tak zvládá prostřednictvím světlometů komunikovat s ostatními účastníky provozu. Pro chodce lze třeba promítat i klasickou „zebru“ na znamení, že může bezpečně přejít silnici.

Revoluční osvětlovací systém Mercedesu přispívá ke zlepšení bezpečnosti silniční dopravy a představuje další krůček na cestě k autonomní jízdě bez nehod. Technika, která byla v roce 2015 představena v konceptu F015 jen jako vize, je nyní skutečností a v blízké budoucnosti se objeví v sériové výrobě. První prototypy světlometů nové generace namontované na sedanech současné třídy S se ostatně v listopadu představily veřejnosti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Fotbalistky do 19 let zakončily domácí ME bez gólu, podlehly i Itálii

České fotbalové reprezentantky do 19 let prohrály na domácím mistrovství Evropy i třetí duel. Svěřenkyně trenéra Jana Navrátila utrpěly ve Frýdku-Místku debakl 0:4 s Italkami.

Češky zakončily skupinu A s celkovým skóre 0:12. V úvodním utkáním na turnaji mladé reprezentantky podlehly obhájkyním titulu Francouzkám 0:3 a následně 0:5 Španělkám.

Italky poslala ve Frýdku-Místku do vedení už ve třetí minutě Arcangeliová, ve 20. minutě na ni navázala Beccariová. Také po změně stran přidaly hostující hráčky dvě branky. Po necelé hodině hry se znovu prosadila Arcangeliová a v nastavení stanovila konečný výsledek střídající Della Perutaová.

"Utkání hodnotím velmi pozitivně, i když jsme prohráli 0:4 a vypadá to, že jsme znovu podlehli jednoznačně. Ale nebojím se říct, že to byl nejspíš náš nejlepší zápas, hlavně směrem do útočné fáze. Musím všem holkám moc poděkovat, protože nechaly na hřišti všechno," citoval Navrátila web FAČR.

Italkám však ani vysoká výhra k postupu do semifinále nestačila, na jejich úkor šly dál Španělky a Francouzky. Šampionát devatenáctek hostí Moravskoslezský kraj. Druhou skupinu tvoří Anglie, Německo, Norsko a Švédsko. Finále se odehraje 9. července.

Mistrovství Evropy fotbalistek do 19 let v Česku:

Skupina A:

Česko - Itálie 0:4 (0:2)

Branky: 3. a 59. Arcangeliová, 20. Beccariová, 90.+4 Della Perutaová.

Sestava Česka: Beránková - Huvarová, Ohlídalová (62. Trčková), Jelínková, Pavlíčková - Pouvová (52. Tenkrátová), Jonášová (81. Kochanová) - Ducháčková, Černá, Hlouchová (46. Bendová) - Švíbková (46. Střížová). Trenér: Navrátil.

Španělsko - Francie 1:1 (1:1).

Konečná tabulka:

1. Španělsko 3 2 1 0 9:2 7
2. Francie 3 1 2 0 6:3 5
3. Itálie 3 1 1 1 7:5 4
4. Česko 3 0 0 3 0:12 0

Skupina B:

Německo - Anglie 3:0 (1:0), Norsko - Švédsko 1:0 (0:0).

Konečná tabulka:

1. Norsko 3 2 0 1 4:5 6
2. Švédsko 3 2 0 1 3:1 6
3. Německo 3 1 0 2 4:4 3
4. Anglie 3 1 0 2 4:5 3

Semifinálové dvojice (středa 6. července):

Španělsko - Švédsko, Norsko - Francie.

před 22 minutami

Účty britské armády na sítích Twitter a YouTube napadli hackeři, objevila se tam propagace kryptoměn

"Jsme si vědomi narušení armádních účtů na sítích Twitter a YouTube, vyšetřujeme to," uvedl mluvčí armády. "Bezpečnost informací bereme velmi vážně a problém řešíme. Dokud nebude vyšetřování ukončeno, nebylo by vhodné se k tomu dál vyjadřovat," dodal.

Armádní účet na serveru YouTube hackeři přejmenovali na Ark Invest, což je americká investiční společnost. Místo obvyklého obsahu se tam objevila videa souvisejících s kryptoměnami. Twitterový účet armády pak retweetoval řadu příspěvků propagujících nezaměnitelné tokeny (NFT)

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zemřel ruský vědec Dmitrij Kolker, kterého na Sibiři zadržela tajná služba

Zemřel ruský vědec Dmitrij Kolker, kterého tento týden na Sibiři zadržela ruská tajná služba FSB a odvezla do Moskvy, přestože byl v posledním stadiu rakoviny. Kolkerův právní zástupce to dnes řekl agentuře Reuters. Vědce FSB podezírala z vlastizrady.

"Zemřel  v sobotu. Zítra kvůli jeho zadržení podáme stížnost," řekl právní zástupce čtyřiapadesátiletého vědce Alexander Fedurov.

Kolkerova rodina ruskému serveru Tajga.info už dříve sdělila, že vědec trpí rakovinou slinivky břišní. FSB jej podle nich odvezla do moskevské vazební věznice Lefortovo ze soukromé kliniky, ačkoliv byl na infúzi. Tajná služba ho podezírala, že spolupracoval s bezpečnostními službami v Číně, uvedla rodina. Podle ní byl Kolker nevinný.

Fyzik a matematik Kolker byl vedoucím Laboratoře kvantových optických technologií na Novosibirské státní univerzitě.

Agentura TASS v sobotu informovala, že FSB na Sibiři zadržela Anatolije Maslova, což je další vědec, kterého rovněž podezírá z vlastizrady. I on byl převezen do Moskvy, podezřelý je podle zdroje blízkého vyšetřování z poskytování dat, která jsou státním tajemstvím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy