V čem je nová Škoda Fabia lepší než předchůdce? Ohrozit může i kompaktní Scalu

Jan Matoušek Jan Matoušek
5. 5. 2021 6:02
Škoda včera večer odhalila podobu čtvrté generace modelu Fabia. Ta už je na první pohled jiná než předchůdce, má také jiný technický základ a především zcela nový interiér. Jak moc se ale skutečně jeden z bestsellerů mladoboleslavské automobilky proměnil? Pokusili jsme se oba modely porovnat, na což se můžete podívat v následující galerii.
Foto: Škoda Auto

Vnější design se především v přední části změnil spíše evolučně. Poměrně jasně rozpoznatelné je celkové rozšíření auta, což v kombinaci s mírným snížením dává dohromady dynamičtější vzezření. Široká maska chladiče a přímo na ni navazující světlomety nicméně zůstaly.

Foto: Škoda Auto

Změnou vpředu je technika svícení - třetí generace měla standardní halogeny a plně diodové reflektory byly k dispozici až ve vyšších výbavových stupních. Novinka má diody standardně pro potkávací a ve vyšších výbavách i pro dálková světla, navíc s přisvěcováním do zatáček.

Foto: Škoda Auto

Vzadu je změn mnohem více. Nápis "Škoda" místo loga už dostala třetí Fabia loni, nicméně novinka se poprvé chlubí rozdělenými reflektory. Ty jsou navíc nově orientované horizontálně, až doposud byla světla vertikální. Opticky to auto ještě více rozšířilo.

Foto: Škoda Auto

Diodové skupinové svítilny by měly být ve standardu, za příplatek se nabízí jejich pokročilejší provedení. Novinka má vzadu také viditelný spoiler kvůli aerodynamice. Kola pak mají 15 až 18 palců, opět tedy žádná změna oproti třetímu vydání.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy