V čem je nová Škoda Fabia lepší než předchůdce? Ohrozit může i kompaktní Scalu

Jan Matoušek Jan Matoušek
5. 5. 2021 6:02
Škoda včera večer odhalila podobu čtvrté generace modelu Fabia. Ta už je na první pohled jiná než předchůdce, má také jiný technický základ a především zcela nový interiér. Jak moc se ale skutečně jeden z bestsellerů mladoboleslavské automobilky proměnil? Pokusili jsme se oba modely porovnat, na což se můžete podívat v následující galerii.

Uvnitř

Tím nejdůležitějším ukazatelem vnitřního prostoru je velikost kufru. A tady nová Fabia svého předchůdce opět doslova poráží na hlavu. Technici dokázali najít dalších 50 litrů navíc, dohromady tak má novinka 380 litrů v základním uspořádání. To mimochodem také kompletně deklasuje veškerou konkurenci v segmentu malých aut a naopak Fabia díky tomu významně pomrkává i směrem ke kompaktnímu segmentu.

Po sklopení zadních sedadel vznikne mírný schod, na tom se mezigeneračně nezměnilo vůbec nic. Objem pak z 1150 narostl na 1190 litrů. V rámci konkurence mezi malými auty tuto hodnotu překonává jen mírně Honda Jazz.

Vedle objemu narostly také rozměry samotného zavazadelníku. Jeho délka je nově 751 mm (dříve 716 mm), šířka z 960 stoupla na 1001 mm.

Mimochodem mezi hatchbackem a kombi byl ve třetí generaci rozdíl 200 litrů, pokud tak připravované kombi čtvrté generace tuto rovnici zachová, může se velikost jeho kufru přiblížit jen v základním uspořádání hranici 600 litrů. Takové hodnoty přitom nedosahují běžně ani modely o segment výše.

Také na zadních sedadlech je mnohem více místa než doposud. Může za to již zmíněný velkorysý nárůst rozvoru náprav. Podle našich prvních dojmů, a potvrzují to i čísla, je tak vzadu podobné množství místa jako v leckterém kompaktním modelu. To by měl být zásadní posun, protože současná verze nabídkou vnitřního prostoru nikterak nevynikala (na druhou stranu ale nepatřila ani k nějakým odpadlíkům).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Dálnici D7 na Kladensku uzavřela nehoda dvou aut, pět lidí je zraněných

Dálnici D7 na 12. kilometru ve směru na Slaný na Kladensku vpodvečer uzavřela nehoda dvou osobních aut. Pět lidí včetně malého dítěte utrpělo zranění, řekla mluvčí krajských hasičů Dagmar Zemanová. Opravila tak původní informace o třech havarovaných autech a čtyřech zraněných.

"Dispečink to upřesňoval. Bylo tam pět zraněných, z toho jedno dítě ve věku do jednoho roku," uvedla Zemanová.

Podle policejní mluvčí Markéty Johnové byla nehoda hlášena krátce po 17:45, auta bourala mezi kilometry 12 až 12,5 ve směru na Chomutov. Dálnice je neprůjezdná mezi 9. a 18. kilometrem. Na místě přistával vrtulník záchranné služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy