Karoq ze Srbska nebude. Výběr zemí pro novou továrnu Škody se zúžil na dvě

ČTK Martin Přibyl ČTK, Martin Přibyl
12. 4. 2019 14:30
Do užšího výběru na novou továrnu německého automobilového koncernu Volkswagen, kterou by měla mít na starosti česká Škoda, postoupilo podle informací agentury DPA Bulharsko a Turecko. Německá média o těchto dvou zemích spekulovala již dříve. Konečné rozhodnutí, kam budou směřovat miliardy eur a kde najdou práci tisíce lidí, by mělo padnout na zasedání dozorčí rady automobilky po Velikonocích.
Výroba Škody Karoq v Kvasinách.
Výroba Škody Karoq v Kvasinách. | Foto: Škoda Auto

Jak uvádí agentura DPA, měla by nová továrna ve východní Evropě ulevit již fungujícím podnikům - především právě české Škodě Auto. Předseda představenstva mladoboleslavské automobilky Bernhard Maier loni uvedl, že evropské kapacity této dceřiné firmy VW jsou plně vytíženy (škodovky se vyrábějí i v Číně, Rusku, na Slovensku, v Alžírsku a Indii). Jedním z možných řešení má být právě i výstavba nové výrobny, kterou bude mít Škoda na starosti, ale kde se vyrábět i auta jiných značek.

Celková kapacita nového závodu postaveného na rozloze 400 hektarů by měla být 350 000 vozů ročně, tedy podobná jako v českých Kvasinách. Maier na výroční tiskové konferenci řekl Automotive News Europe, že by česká značka dokázala vloni prodat o 100 000 aut více, ale že je neměla, kde vyrobit. Část Karoqů se tak již dříve montovala v německém Osnabrücku, na stejné místo se z Mladé Boleslavi vozily na lakování Fabie. Nový závod by tedy měl výrazně pomoci.

Podle dřívějších informací by se z nové fabriky měly vyjíždět kompaktní SUV Seat Ateca a Škoda Karoq. Šéf Škody Bernhard Maier na výroční tiskové konferenci značky také prohlásil, že je tento výrobní program nového závodu nejpravděpodobnější, ale finální rozhodnutí ještě nepadlo. Škoda nicméně potřebuje uvolnit kapacitu továrny v Kvasinách, kde se obě auta montují a kam se má přesunout výroba Volkswagenu Passat a nového malého elektromobilu.

Naděje na novou továrnu si dělá především Bulharsko. VW v zemi nic nenechává náhodě - podle informací agentury DPA si začátkem dubna přijela firemní delegace prohlédnout německojazyčnou školku v hlavním městě Sofii.

Podle informací týdeníku Automobilwoche, z něhož cituje agentura DPA, se ale Turecko nevzdává a vyvíjí na koncern tlak. Tamní špičky autoprůmyslu připomínají, že VW v zemi loni prodal 120 000 vozů všech svých značek a je načase, aby firma nahlížela na Turecko nejen jako na odbytiště, ale aby tam i vyráběla. "Měl by přijít nějaký pozitivní signál," řekl listu v narážce na napjaté německo-turecké vztahy šéf tureckého svazu dodavatelů Alper Kanca. Turecký trh s novými auty se ale poslední dobou výrazně propadá, výrobu z této země chce stáhnout Honda.

Ve hře bylo ještě Srbsko, ale to podle informací německých médií v užším výběru není, a to proto, že země není součástí Evropské unie, což by veškeré legislativní procesy i dopravu velmi komplikovalo.

Situaci okolo nové továrny mohou ještě narušit německé odbory. Těm se výstavba nové továrny v zemích s levnější pracovní silou nelíbí. Raději by investovaly do úprav nevytížených motoráren v Salzgitteru, polských Połkowicích nebo maďarském Györu. 

 

Právě se děje

před 16 minutami

Do boje o Senát se za ČSSD pustí šéf Motola Miloslav Ludvík

ČSSD posílá do boje o Senát v příštím roce v Praze 5 ředitele FN Motol a bývalého ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka. V pátek o tom rozhodlo předsednictvo ČSSD, píše dnešní Právo.

Ludvík, který by měl vyzvat současného senátora za obvod Václava Lásku (SEN 21), by se rád stal společným kandidátem ANO a ČSSD. Hnutí ANO však jeho kandidaturu ještě neposvětilo. Na jihu Čech bude lídrem pro krajské volby hejtmanka Ivana Stráská, dodává Právo.

O kandidatuře Ludvíka již v pátek informovaly Lidové noviny. Deník uvedl, že pražská ČSSD jeho jméno schválila v pondělí a ANO by se mělo jeho kandidaturou zabývat na některém z nejbližších zasedání.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

KLDR provedla další test. Byl úspěšný, tvrdí

Severní Korea oznámila, že provedla "velice významný" test na základně Sohe, kterou v minulosti využívala k vynášení raket do vesmíru. Test se uskutečnil v pátek v noci a byl úspěšný, uvedla státní média bez dalších podrobností.

Nejnovější výzkumné poznatky v obranné sféře byly podle agentury KCNA využity k dalšímu posílení "spolehlivého jaderného odstrašování".

Podobné oznámení vydala Severní Korea už 8. prosince. Americký prezident Donald Trump tehdy na twitteru uvedl, že severokorejský vůdce Kim Čong-un riskuje. Jestliže podle něj bude pokračovat v nepřátelských krocích, ztratí "všechno".

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D2 u Lanžhota směrem na Slovensko uzavřela nehoda

Na dálnici D2 u Lanžhota ve směru na Slovensko se nad ránem stala nehoda dodávky a nákladního auta a dálnice byla přes dvě hodiny neprůjezdná, nyní je již průjezdná alespoň jedním pruhem.

Policisté dopravu odkláněli na sjezdu na Břeclav přes město a přes Lanžhot. Nehoda si podle mluvčí záchranky vyžádala jen jedno lehké zranění, řekla její mluvčí Hedvika Kropáčková.

"Na místě jsme ošetřili jednoho muže s poraněnou rukou, jeho stav nevyžadoval ani převoz do nemocnice," doplnila Kropáčková. Podle mluvčího policie Petra Zámečníka se pravděpodobně řidič dodávky nevěnoval dostatečně řízení a zezadu narazil do nákladního auta s přívěsem. "Přívěs se překlopil na zem a dálnici zablokoval," popsal situaci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Novozélandští potápěči hledají poslední dvě oběti sopky

Policejní potápěči znovu začali prohledávat vody blízko novozélandského ostrova White Island, kde v pondělí vybuchla sopka. Cílem je najít dvě zbývající těla obětí výbuchu, uvedla novozélandská policie. Nejméně jedno tělo bylo spatřeno ve vodě a záchranáři se v sobotu na ostrov nevrátí, uvedl server BBC.

V pátek se při vysoce rizikové operaci podařilo z ostrova dostat šest těl, která byla poslána k identifikaci do Aucklandu. Při erupci podle současných zpráv zemřelo 14 osob, kolem 20 osob zůstává v intenzivní péči v nemocnici kvůli těžkým popáleninám.

Další zprávy