Nová Fabia, elektrická Dacia i Tesla z Německa. Prohlédněte si auta pro rok 2021

Jan Matoušek Jan Matoušek
1. 1. 2021 6:02
Jakkoliv světovým autosalonům zvoní po loňském roce hrana více než kdy jindy, nových automobilů neubylo. Naopak se představila řada důležitých, v mnoha případech elektrických, modelů. A záplava nových aut se očekává i letos - ať už mluvíme o premiérách, nebo možnosti si některé očekávané vozy konečně koupit. Podívejte se na přehled těch nejzajímavějších aut pro rok 2021.
Foto: Dacia

Dacia Spring Electric

Elektrická revoluce, i tak by mohl znít slogan na Dacii Spring Electric. 3,7 metru dlouhé městské SUV totiž bude nejlevnějším elektromobilem v Evropě a alespoň v některých zemích by mohlo výrazněji nastartovat trh s bezemisními auty, která zatím povětšinou trápí stále vyšší cena v porovnání se spalovacími automobily. Na druhou stranu nízké ceně bude odpovídat i použitá ryze městská technika. Výkon elektrického motoru je 33 kW, baterie má kapacitu 26,8 kWh a auto s ní ujede 225 km v kombinovaném nebo 295 km v městském provozu. Obojí dle cyklu WLTP.

Nabíjet půjde maximálním výkonem 30 kW, nejvyšší rychlost je pak omezená na 125 km/h. Podle Dacie ale na druhou stranu ujede průměrný Evropan v městském autě 31 km denně, což znamená, že v rovině teorie by bylo nutné auto nabíjet jen jednou za týden. Do města se bude také hodit praktický kufr s objemem 300 litrů, auto je nicméně pouze čtyřmístné. Mimo osobní nabídnou Rumuni i užitkové provedení. Více si o elektrické Dacii, která vychází z čínského Renault City K-ZE, přečtěte zde.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Hasiči likvidovali rozsáhlý požár lesního porostu po pálení klestí u Nezdenic

Hasiči dnes odpoledne bojovali s rozsáhlým požárem lesního porostu po pálení klestí u obce Nezdenice na Uherskohradišťsku. Oheň zasáhl plochu 400 metrů délky a 200 metrů šířky, uvedl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Zasahovalo osm jednotek. Hasiči ve Zlínském kraji dnes také odstraňovali několik následků silného větru, nejdříve zejména na Vsetínsku, poté také na Zlínsku.

Další zprávy