Každý může být jako Tiger Woods. Nissan vymyslel autonomní golfový míček

Martin Přibyl Martin Přibyl
13. 9. 2019 9:39
Japonská automobilka Nissan uvádí v září na japonský trh novou generaci modelu Skyline, u něhož poprvé v historii nabídne schopnost autonomní jízdy po dálnici. Auto by mělo zvládnout jet od nájezdu ke sjezdu na základě dat z navigace zcela samo. Podobně jako se autonomní golfový míček vydá po greenu sám k jamce.
Podívejte se, jak funguje autonomní golfový míček. | Video: Nissan

S tímhle míčkem tak bude při patování i ten největší amatér hvězdou jako Tiger Woods. Kamera umístěná nad greenem zaznamená pozici míčku a jamky a systém autonomního řízení pomocí miniaturního elektromotorku dovede balonek spolehlivě tam, kam patří, do jamky.

To, že autonomní míček hráči nijak nepomůže při prvním odpalu nebo v situaci, kdy bude nutné ho dostat ven z bankru, vlastně odpovídá i technologii v novém Skylinu. 

Autonomní systém, který ani nevyžaduje, aby řidič držel volant, v novém voze totiž také funguje jen na dálnici (tedy pomyslném silničním greenu), a to ještě s výjimkami. Nissan sám v tiskové zprávě vypočítává, za jakých okolností funkce nazvaná ProPilot 2.0 nefunguje: je to na silnicích s neodděleným obousměrným provozem, v tunelech, u mýtných bran, v oblastech, kde se jízdní pruhy spojují nebo snižuje jejich počet…

Řidič je v takovém případě vyzván, aby chytl volant a převzal kontrolu nad vozidlem. ProPilot 2.0 zvládne řidiči pomoci rovněž s předjížděním, změnou pruhu nebo sjezdem z dálnice.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy