Každý může být jako Tiger Woods. Nissan vymyslel autonomní golfový míček

Martin Přibyl Martin Přibyl
13. 9. 2019 9:39
Japonská automobilka Nissan uvádí v září na japonský trh novou generaci modelu Skyline, u něhož poprvé v historii nabídne schopnost autonomní jízdy po dálnici. Auto by mělo zvládnout jet od nájezdu ke sjezdu na základě dat z navigace zcela samo. Podobně jako se autonomní golfový míček vydá po greenu sám k jamce.
Podívejte se, jak funguje autonomní golfový míček. | Video: Nissan

S tímhle míčkem tak bude při patování i ten největší amatér hvězdou jako Tiger Woods. Kamera umístěná nad greenem zaznamená pozici míčku a jamky a systém autonomního řízení pomocí miniaturního elektromotorku dovede balonek spolehlivě tam, kam patří, do jamky.

To, že autonomní míček hráči nijak nepomůže při prvním odpalu nebo v situaci, kdy bude nutné ho dostat ven z bankru, vlastně odpovídá i technologii v novém Skylinu. 

Autonomní systém, který ani nevyžaduje, aby řidič držel volant, v novém voze totiž také funguje jen na dálnici (tedy pomyslném silničním greenu), a to ještě s výjimkami. Nissan sám v tiskové zprávě vypočítává, za jakých okolností funkce nazvaná ProPilot 2.0 nefunguje: je to na silnicích s neodděleným obousměrným provozem, v tunelech, u mýtných bran, v oblastech, kde se jízdní pruhy spojují nebo snižuje jejich počet…

Řidič je v takovém případě vyzván, aby chytl volant a převzal kontrolu nad vozidlem. ProPilot 2.0 zvládne řidiči pomoci rovněž s předjížděním, změnou pruhu nebo sjezdem z dálnice.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Netanjahu obvinil Írán z výbuchu na izraelské obchodní lodi

 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Informovala o tom agentura Reuters.

Už v sobotu uvedl izraelský ministr obrany Benny Ganc, že za výbuchem na lodi pravděpodobně stojí Írán. Plavidlo MV Helios Ray pro přepravu vozidel zasáhl výbuch nad hladinou vody, který prorazil otvor v obou stranách kýlu. Nikdo z posádky nebyl zraněn. "Jednalo se nepochybně o íránskou operaci. To je jasné," řekl dnes Netanjahu izraelské rozhlasové stanici Kan.

Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti," uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy