Vyplatí se koupit nový Nissan Leaf? V Čechách začíná na 850 tisících, porovnali jsme ho s VW e-Golf

Jan Matoušek Jan Matoušek
4. 1. 2018 14:01
Na český trh vstupuje druhá generace celosvětově nejprodávanějšího elektromobilu. Nissan Leaf se oproti předchůdci výrazně změnil designově a dočkal se rovněž vylepšeného pohonného ústrojí. Patrně největším rivalem nejen na českém, ale i celoevropském trhu mu bude Volkswagen e-Golf. V následující grafice tak najdete porovnání obou konkurenčních kompaktních hatchbacků, i když zatím pouze na papíře.

Na detailní porovnání Nissanu Leaf a Volkswagenu e-Golf, které navíc můžete měnit či rozšiřovat podle vlastních preferencí, se podívejte zde.

Výbava

Výbava Nissanu je rozdělena do čtyř stupňů Visia, Acenta, N-Connecta a Tekna. Již v základu má vůz upozornění na vyjetí z jízdního pruhu, hlídání projíždějících vozidel, sledování mrtvého úhlu, čtení dopravních značek, nouzové brzdění s detekcí chodců, automatickou klimatizaci nebo rádio se čtyřmi reproduktory. Druhá linie přidává adaptivní tempomat, šest reproduktorů, navigaci se sedmipalcovým displejem, mlhovky či litá kola. Leaf N-Connecta má dále panoramatický kamerový systém, parkovací čidla na obou koncích a vyhřívaný volant se sedadly. Nejvýše posazený stupeň umí díky systému ProPILOT částečně jezdit autonomně, má audio Bose a LED světla. Všechny výbavy mají ve standardu také funkci e-Pedal, díky níž lze zrychlovat i brzdit pomocí pouze jednoho pedálu.

E-Golf se nabízí v jediném výbavovém stupni, který obsahuje adaptivní tempomat, přednárazový systém, nouzové brzdění, kolenní airbag u řidiče, automatickou klimatizaci, navigaci s 9,2palcovým displejem, audiosystém s osmi reproduktory, LED světla nebo litá kola. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy