Nepomohou jim ani řetězy, ukázalo srovnání letních a zimních pneumatik na sněhu

Martin Přibyl Martin Přibyl
Aktualizováno 14. 1. 2021 19:57
V alpském Švýcarsku je to možná trochu překvapivé, ale v zemi neplatí povinnost přezout v zimě letní gumy za zimní. Jakmile napadne sníh, může být najednou rychlejším řešením nasadit na kola řetězy než přezouvat. Jak to ale dopadne, může taková kombinace vůbec nahradit kvalitní zimní gumy? Na to odpovídá test švýcarského autoklubu TCS.
Test jízdních vlastností na zimních a letních gumách | Video: TCS Schweiz-Suisse-Svizzero

Švýcaři vzali na zasněžený polygon dvě Mazdy 3 sedan s předním pohonem. Jednu obuli do letních pneumatik, které na přední nápravě vylepšili sněžnými řetězy, druhá nazula kvalitní zimní gumy.

Již od prvního testu se ale ukázalo, že letní pneumatika ani s řetězovou pomocí nedokáže na sněhu dorovnat kvality zimáků. Ani řetězy vpředu totiž Mazdě nezvládly zajistit lepší trakci, a tak zatímco na zimních pneumatikách zabralo zrychlení z nuly na 50 kilometrů za hodinu 7,7 vteřiny, letní gumy s řetězy potřebovaly 8,2.

Ještě horší jsou výsledky při brzdění. Při pokusu z 50 kilometrů za hodinu potřebovala Mazda na zimních pneumatikách 24 metrů, ta s řetězy zastavila až o deset metrů dále. Příčinou obojího může být i to, že se systémy ESP a ABS (ty jinak zlepšují trakci a zkracují brzdné dráhy) s řetězy "hádají", mají problém vyrovnat se s velkou přilnavostí vpředu a takřka nulovou vzadu.

A právě velice slabé boční vedení letních pneumatik na zadní nápravě si vybralo svou daň při simulaci průjezdu zatáčkou. Těžko zvladatelná Mazda s řetězy se roztočila, protože ji zadní náprava jednoduše nepodržela.

Ze stejného důvodu se mimochodem vždy doporučuje dávat při přezouvání lepší (méně sjeté) pneumatiky na zadní nápravu. Byť u předokolky přijdete o část trakce, nedočkáte se záludné nedotáčivosti, jakmile sjeté pneumatiky na vodě nebo sněhu přijdou o kontakt s vozovkou.

TCS také zdůrazňuje, že zimní pneumatiky mají v zimě své opodstatnění, i když zrovna není sníh. V teplotách okolo nuly je směs letních gum již tak tvrdá, že na mokru nedokáže poskytnout dostatečnou přilnavost. To zvládnou právě a jen zimní, případně celoroční pneumatiky se směsí o vyšším obsahu siliky. 

 

Právě se děje

před 14 minutami

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Držitel několika francouzských filmových cen podlehl rakovině

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Stanici BFM TV to oznámil umělcův agent. Držitel několika francouzských filmových cen César Bacri podlehl rakovině.

Bacri se narodil v roce 1951 na severu Alžírska. Na začátku 60. let se s rodinou přestěhoval do Francie, na stříbrném plátně i na divadelních prknech se poprvé objevil v 80. letech. V této době se setkal také se svou pozdější partnerkou, režisérkou a scenáristkou Agnès Jaouiovou, s níž spolupracoval na řadě divadelních her a filmů. Jejich poslední snímek - komedie Place publique (Veřejné místo) - byla do francouzských kin uvedena v roce 2018.

V 90. letech získal společně s Jaouiovou první divadelní Moliérovu cenu a za scénář ke komedii režiséra Alaina Resnaise Smoking/No Smoking (Kouření/Zákaz Kouření) také Césara. Tuto cenu za scénář získal ještě několikrát, jednoho Césara dostal za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Šest členů rady vlády pro Romy kritizuje ombudsmana za postoj ke strategii integrace. Křeček cíleně podkopává důstojnost Romů i svého úřadu, uvedli

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy