Nepomohou jim ani řetězy, ukázalo srovnání letních a zimních pneumatik na sněhu

Martin Přibyl Martin Přibyl
Aktualizováno 14. 1. 2021 19:57
Zdroj foto: Aktuálně.cz Zdroj foto: Aktuálně.cz
V alpském Švýcarsku je to možná trochu překvapivé, ale v zemi neplatí povinnost přezout v zimě letní gumy za zimní. Jakmile napadne sníh, může být najednou rychlejším řešením nasadit na kola řetězy než přezouvat. Jak to ale dopadne, může taková kombinace vůbec nahradit kvalitní zimní gumy? Na to odpovídá test švýcarského autoklubu TCS.
Test jízdních vlastností na zimních a letních gumách | Video: TCS Schweiz-Suisse-Svizzero

Švýcaři vzali na zasněžený polygon dvě Mazdy 3 sedan s předním pohonem. Jednu obuli do letních pneumatik, které na přední nápravě vylepšili sněžnými řetězy, druhá nazula kvalitní zimní gumy.

Již od prvního testu se ale ukázalo, že letní pneumatika ani s řetězovou pomocí nedokáže na sněhu dorovnat kvality zimáků. Ani řetězy vpředu totiž Mazdě nezvládly zajistit lepší trakci, a tak zatímco na zimních pneumatikách zabralo zrychlení z nuly na 50 kilometrů za hodinu 7,7 vteřiny, letní gumy s řetězy potřebovaly 8,2.

Ještě horší jsou výsledky při brzdění. Při pokusu z 50 kilometrů za hodinu potřebovala Mazda na zimních pneumatikách 24 metrů, ta s řetězy zastavila až o deset metrů dále. Příčinou obojího může být i to, že se systémy ESP a ABS (ty jinak zlepšují trakci a zkracují brzdné dráhy) s řetězy "hádají", mají problém vyrovnat se s velkou přilnavostí vpředu a takřka nulovou vzadu.

A právě velice slabé boční vedení letních pneumatik na zadní nápravě si vybralo svou daň při simulaci průjezdu zatáčkou. Těžko zvladatelná Mazda s řetězy se roztočila, protože ji zadní náprava jednoduše nepodržela.

Ze stejného důvodu se mimochodem vždy doporučuje dávat při přezouvání lepší (méně sjeté) pneumatiky na zadní nápravu. Byť u předokolky přijdete o část trakce, nedočkáte se záludné nedotáčivosti, jakmile sjeté pneumatiky na vodě nebo sněhu přijdou o kontakt s vozovkou.

TCS také zdůrazňuje, že zimní pneumatiky mají v zimě své opodstatnění, i když zrovna není sníh. V teplotách okolo nuly je směs letních gum již tak tvrdá, že na mokru nedokáže poskytnout dostatečnou přilnavost. To zvládnou právě a jen zimní, případně celoroční pneumatiky se směsí o vyšším obsahu siliky. 

 

Právě se děje

před 25 minutami

Hlídky zachránily 84 migrantů v Lamanšském průlivu

Hlídky vojenského námořnictva a francouzského četnictva zachránily v sobotu u pobřeží severní Francie 84 migrantů, kteří se na palubě čtyř plavidel pokoušeli překonat Lamanšský průliv a doplout do Británie. Ve dvou případech byly mezi trosečníky i ženy a děti.

Aktualizováno před 1 hodinou

AfD připravuje v Drážďanech volební program, v ulicích jsou demonstranti

Německo, ale normální. S takovým sloganem vstupuje Alternativa pro Německo do kampaně před zářijovými parlamentními volbami. 600 delegátů na víkendovém sjezdu v Drážďanech připravuje volební program. Původně měli vybrat i volební lídry, nakonec o nich ale budou hlasovat místo delegátů členové. 

Od rána se v saské metropoli konají proti AfD demonstrace, žádné střety s policií a ani násilnosti zatím hlášeny nejsou. 

Strana se kromě vnitřních třenic potýká s úbytkem příznivců na západě Německa. V březnových zemských volbách v Porýní-Falci a Bádensku-Württembersku strana přišla o třetinu voličů. Na východě Německa, konkrétně v Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku, zůstává AfD stále silná, dokonce se jí daří nové příznivce získávat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy