U těchto automobilek se originalita nenosí. 25 případů, kdy mají odlišná auta stejné jméno

Jan Matoušek Jan Matoušek
11. 11. 2017 7:34
Jak se vymýšlejí jména automobilů? U některých značek je tvoří počítač, někde odkazují na určitě geografické místo a jinde zase připomínají slavnou osobnost z historie firmy. Jsou ale i případy, kdy výrobcům došly nápady a již někdy použité jméno se objeví znovu. V lepším případě jde o duplikování v rámci automobilky, v tom horším nesou stejné jméno naprosto rozdílné modely konkurenčních výrobců. V následující grafice najdete 25 příkladů situací, v nichž výrobci při výběru jména svého vozu nebyli příliš originální.

Na přehled nových automobilů na českém trhu se podívejte pod tímto odkazem.

Ferrari 250 GTO - Tento model je nejdražší. Nejlepší kus překonal miliardu korun.
Ferrari 250 GTO - Tento model je nejdražší. Nejlepší kus překonal miliardu korun. | Foto: Bonhams

Ferrari 250 GTO

Ferrari 250 GTO, produkované na začátku šedesátých let, vzniklo jako homologační speciál pro Skupinu 3 cestovních vozů. Vzniklo jich jen 39, i proto dnes patří k nejdražším autům na světě.

Foto: Ferrari

Ferrari 599 GTO

Jméno GTO se u Ferrari objevilo ještě několikrát. Naposledy na speciální verzi modelu 599, která byla silniční specifikací závodní 599XX.

Foto: Výrobci

Mitsubishi GTO

Nejen u italského koníka ale vyrobili auto se jménem GTO. V Japonsku se pod tímto názvem prodávalo Mitsubishi 3000GT. To navíc vydrželo ve výrobě celá devadesátá léta.

Foto: Pontiac

Pontiac GTO

A další GTO od jiné automobilky, tentokrát muscle car od Pontiacu, prodávaný v šedesátých a sedmdesátých letech. Na začátku 21. století se Pontiac snažil o vzkříšení jména pomocí přeznačeného kupé značky Holden. Neúspěšně.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Slovenští autodopravci chtějí obnovit blokády hranic s Českem, Polskem a Maďarskem

Slovenští autodopravci plánují v úterý dopoledne po dvou týdnech obnovit blokády hraničních přechodů s Českem, Polskem a Maďarskem. Důvodem je skutečnost, že ministerstva dopravy a financí zatím nepřistoupily na požadavky dopravců upravit silniční daň a mýtné. Detaily o rozsahu blokád nejsou zatím známé. "Pojedeme zpět na hraniční přechody. Takže je to znovu ve stávce," řekl Rozhlasu a televizi Slovenska místopředseda Unie autodopravců Slovenska Stanislav Skala.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Ve finské nominaci na Švédské hry jsou čtyři mistři světa

Čtyři mistry světa a čtyři nováčky zařadil do nominace na Švédské hry v Helsinkách a Stockholmu trenér hokejistů Finska Jukka Jalonen. U loňského triumfu na šampionátu v Bratislavě byli obránce Miika Koivisto z Växjö a útočníci Jere Sallinen z IFK Helsinky a Juhani Tyrväinen z Luley. Zlato už z roku 2011 rovněž ze slovenské metropole má forvard Jani Lajunen z Lugana.

Debutovat ve finské reprezentaci budou bek Oskari Manninen z Kouvoly a útočníci Jere Innala z Hämeenlinny, Lauri Pajuniemi z TPS Turku a Matias Maccelli z Ilvesu Tampere, který bude v 19 letech benjamínkem týmu. Na přelomu roku reprezentoval na mistrovství světa dvacítek v Třinci a Ostravě.

Poprvé od Světového poháru 2016 v Torontu se vrací do reprezentace Jori Lehterä z Petrohradu. Dvaatřicetiletý bývalý hráč St. Louis a Philadelphie má na kontě 307 zápasů v NHL. Ještě po delší pauze se představí další útočník Teemu Pulkkinen z Dynamo Moskva, který naposledy v květnu 2016 v Moskvě s národním týmem získal na světovém šampionátu stříbro.

Finové vstoupí do turnaje ve čtvrtek 6. února v Helsinkách proti Rusku, o dva dny později je po přesunu do Stockholmu čeká česká reprezentace a v neděli 9. února změří síly v severském derby se Švédskem. Finové jsou po dvou turnajích Euro Hockey Tour v tabulce druzí s 11 body o skóre za Českem.

Nominace Finska na Švédské hokejové hry v Helsinkách a ve Stockholmu (6.-9. února):

Brankáři: Frans Tuohimaa (IFK Helsinky), Harri Säteri (Novosibirsk/KHL),

obránci: Valtteri Kemiläinen, Veli-Matti Vittasmäki (oba Tappara Tampere), Elmeri Eronen, Petteri Nikkilä (oba Hämeenlinna), Miika Koivisto, Ilari Melart (oba Växjö/Švéd.), Julius Honka (Jyväskylä), Oskari Manninen (KooKoo Kouvola), Jarkko Parikka (Ilves Tampere), Mikael Seppälä (KalPa Kuopio),

útočníci: Matias Maccelli, Arttu Ruotsalainen (oba Ilves Tampere), Otto Paajanen, Jere Sallinen (oba IFK Helsinky), Jere Innala (Hämeenlinna), Julius Junttila (Kärpät Oulu), Jere Karjalainen (Tappara Tampere), Aleksi Mustonen (Pelicans Lahti), Julius Nättinen (Jyväskylä), Lauri Pajuniemi (TPS Turku), Jani Lajunen (Lugano/Švýc.), Jori Lehterä (Petrohrad/KHL), Joel Mustonen (Frölunda/Švéd.), Teemu Pulkkinen (Dynamo Moskva/KHL), Juhani Tyrväinen (Lulea/Švéd.).

Zdroj: ČTK
Další zprávy