Nenechte se vyprovokovat a neberte drogy. Mladí řidiči dostanou speciální leták

Nenechte se vyprovokovat a neberte drogy. Mladí řidiči dostanou speciální leták
Proč vzniklo desatero pro mladé řidiče, vysvětluje ministerstvo poukázáním na statistiky. Z hlediska závažných dopravních nehod jsou začínající řidiči rizikovou, ale také ohroženou skupinou účastníků silničního provozu.

U řidičů ve věku 18-24 let je zhruba 2,5krát vyšší riziko, že jejich nehoda skončí úmrtím, než u ostatních věkových skupin. Začínající řidiči také více bourají. Z celkového počtu dopravních nehod, které se během roku stanou v České republice, jich 11 procent zaviní řidiči s praxí do dvou let. Tato skupina přitom tvoří pouhá tři procenta řidičů. 
1. Kontrola před jízdou
Banální rada, které se ale ne všichni drží. Před jízdou by si motorista měl vše zkontrolovat, tedy hustotu pneumatik a funkčnost světel. Desatero připomíná, že je potřeba auto také řádně očistit od sněhu a ledu.
2. Telefonování za volantem
Napsat krátkou zprávu trvá pět vteřin. V rychlosti 90 km/h během nich ujedete 100 metrů. Na nich se může stát cokoli. Telefonování nebo psaní zpráv zkrátka za volant nepatří.
3. Alkohol a drogy nikdy
Leták připomíná, že ani druhý den po party není jistota, že v sobě nemáte zbytkový alkohol. Po vypití 3 piv (12°, 0,5 l) trvá muži s váhou 85 kg odbourání alkoholu v krvi více než 8 hodin. Žena s váhou 60 kg odbourává toto množství alkoholu více než 13 hodin.
Foto: Shutterstock
Eva Srpová Eva Srpová
7. 2. 2023 11:01
Leták nazvaný "Bezpečně na startu" je jakýmsi desaterem pro začínající řidiče. Zdarma se bude rozdávat na úřadech spolu s čerstvým řidičským průkazem. Má motoristům připomenout, jak se mají za volantem chovat. Některá pravidla by si mohli osvěžit i zkušení řidiči, kteří jezdí mnoho let.

To, že je druhý den po party, neznamená, že nemáte zbytkový alkohol. A nenechte se vyprovokovat spolujezdcem k agresivní jízdě. Vcelku rozumné rady mají mladým začínajícím řidičům připomenout, jak se chovat za volantem.

Leták s jakýmsi desaterem nazvaný "Bezpečně na startu" je určený právě jim.  Připravilo ho ministerstvo dopravy a Besip ve spolupráci s Českou asociací pojišťoven a přiznává, že se při jeho tvorbě inspirovalo mimo jiné britskou praxí. Dostane ho každý nový řidič přímo na přepážce společně s řidičským průkazem. Ročně získá oprávnění zhruba sto tisíc nových žadatelů.

Osvěžit si pravidla by mohli nejen nezkušení řidiči, ale i ti s dlouholetou praxí. Třeba telefonování za jízdy je poměrně častým řidičským nešvarem. Víte ale zcela přesně, jak se zachovat při dopravní nehodě? Projděte si všech deset rad v galerii.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Novým šéfredaktorem Aktuálně.cz bude dosavadní zástupce Pavel Švec

Novým šéfredaktorem zpravodajského webu Aktuálně.cz bude od 1. dubna dosavadní zástupce šéfredaktora Pavel Švec, který je zároveň šéfdramaturgem videopořadu Spotlight. Ve funkci Švec nahradí Jana Nevyhoštěného, který byl ve funkci od loňského července.

"V novinářských týmech Economie máme mnoho kvalitních novinářů s manažerskými kompetencemi. Rozhodnout se, komu svěřit řízení Aktuálně.cz, proto nebylo jednoduché. Pavel Švec je respektovaným členem redakce, který má za sebou skvělé výsledky. To spolu s jeho vizí rozvoje Aktuálně.cz rozhodlo," uvedla generální ředitelka Economie Lenka Černá.

Aktuálně.cz pod vedením Švece bude nabízet čtenářům podle tiskové zprávy obsah více na míru. Zpravodajské rubriky se spojí do jednoho oddělení, které umožní efektivněji nasměrovávat pozornost na důležitá témata a zpracovávat je důsledně, inovativně a v širším kontextu. Redakce rovněž prohloubí spolupráci s dalšími tituly Economie, zejména v oblasti ekonomiky a byznysu, uvedlo vydavatelství.

"Budeme se soustřeďovat na témata, žánry a grafické formáty, v nichž jsme tradičně nejsilnější a které u nás čtenáři dlouhodobě hledají, zároveň je chceme dále rozvíjet. Chceme se prezentovat jako moderní web, který má svou jedinečnou identitu," doplnil Pavel Švec.

Švec zahájil svou novinářskou dráhu v roce 2010 v pražské regionální redakci MfDnes. O čtyři roky později se stal členem celostátního reportérského oddělení tohoto deníku. Věnoval se historickým tématům, armádě, životnímu prostředí či politice. V letech 2017 a 2018 pracoval zhruba rok ve zpravodajství České televize, pak vedl domácí redakci MfDnes a v létě 2020 nastoupil na stejnou pozici v Aktuálně.cz. V roce 2022 se stal zástupcem šéfredaktora a šéfdramaturgem videopořadu Spotlight moderátorek Světlany Witowské a Lindy Bartošové.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Basketbalistky USK budou hrát o evropský triumf v Praze

Basketbalistky ZVVZ USK Praha budou ve své hale na Královce hostit od 14. do 16. dubna Final Four Evropské ligy. Naposledy se finálový turnaj uskutečnil v české metropoli v roce 2015 a USK na něm tehdy navázal na triumf Gambrinusu Brno z roku 2006. 

Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové se při šesté účasti ve Final Four utkají v pátek 14. dubna v semifinále s tureckým Mersinem. Druhý zápas obstarají ve stejný den jiný turecký klub Fenerbahce Istanbul s italským Schiem. O dva dny později se uskuteční duel o třetí místo a finále.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nákladní vůz vjel do slapské přehrady, řidič zemřel

Řidič nákladního auta sjel po nárazu do svodidel na mostě u obce Svatý Jan na Příbramsku do Slapské přehrady. Na místě zemřel, nikdo jiný podle policie v autě nebyl. Z vody by havarované vozidlo mělo vyprostit auto soukromé odtahové firmy. Na místě je připraven i vyprošťovací tank hasičského záchranného sboru, řekl mluvčí hasičů Jan Sýkora. Havárie se stala v pondělí kolem 9:15. Řidič uvízl v kabině potopeného auta a zahynul.

"Pojišťovna požaduje, aby auto z vody vytáhlo auto jejich firmy, ale pokud se to nepovede, jsme připraveni použít na to speciální vyprošťovací tank ze Zbiroha, který je tady už připraven," řekl Sýkora. S vyprošťováním pomáhají potápěči. S havárií se do vody podle Sýkory dostaly i provozní kapaliny. "S vodohospodáři jsme domluveni, že po vyproštění auta začnou odpouštět vodu, tím se vytvoří větší proud a kapaliny zachytíme v norných stěnách," doplnil Sýkora.

Řidič podle policie zatím z neznámé příčiny přejel do protisměru a naboural do svodidel, prorazil je a spadl z mostu do přehrady. "Jednalo se 57letého muže, byla nařízena soudní pitva," řekla policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Silnice I/18 bude podle ní pro řidiče uzavřena zřejmě do úterního dopoledne. "Pro řidiče jsou stanovené objízdné trasy," řekla Suchánková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy