Německé zkušebny Dekra oceňují Audi A4 a Opel Astra

Radek Pecák Radek Pecák
19. 1. 2012 6:17
Počet bezporuchových aut se oproti roku 2011 snížil o dvě procenta
Foto: Opel

Jestliže chcete vůz, u něhož je statistická pravděpodobnost závady velice nízká, pak byste měli sáhnout po Audi A4 a A6, Opelech Astra a Insignia, případně Mercedesu třídy C.

Vychází to z  tradičního průzkumu technického stavu ojetých vozů „DEKRA Mängelreport 2012". S indexem 96,9 procenta aut, která kontrolou prošla s bezvadným hodnocením, docílila Astra nejlepšího výsledku ze všech testovaných automobilů v kategorii individuálně hodnocených modelů, druhá byla Inisgnia a třetí poněkud překvapivě Renalut Mégane.

Jde již o třetí vítězství modelu značky Opel během třech po sobě jdoucích let. V uplynulých dvou ročnících se na prvních místech umístily modely Opel Corsa a Insignia. 

U Audi A4 tolik nezáleží na počtu najetých kilometrů 

Titul „Nejlepší vůz všech tříd" pak získalo Audi A4. V této kategorii se každoročně vyhodnocuje model, který vykazuje ve třech kategoriích podle počtu ujetých kilometrů nejmenší výskyt závad. Od zavedení hodnocení v roce 2008 byl nejspolehlivějším vozem s nejmenším výskytem závad vždy model značky Audi.

V uplynulých třech letech vedlo celkové hodnocení Audi A6, letos se stalo „Nejlepším vozem všech tříd" Audi A4.

Patnáct milionů vozů, které v daném roce abslovovaly technickou prohlídku se rozděluje do osmi různých tříd. Pak Dekra sestavuje pro každý typ vozidla specifický profil objevených závad ve třech kategoriích podle počtu ujetých kilometrů. „Nejlepším vozem všech tříd" se stává model s nejnižší průměrnou hodnotou ze všech tří kategorií podle počtu ujetých kilometrů. Na druhém atřetím místě skončily Mercedes-Benz třídy C a Audi A6.

Z údajů nasbíraných Dekrou při prohlídkách aut vyplývá, že procento poruchovosti se zvyšuje. Oproti roku 2011 kleslo procento bezvadných aut o dvě procenta z 61 na 59.

Větší množství závad se v průměru začíná objevovat u aut, jejichž tachometry už ukazují údaj přesahující 150 tisíc kilometrů.

Koroze je minulostí

Nejčastěji mají v současnosti kontrolovaná auta závady na elektroinstalaci, dále na podvozku a řízení. Koroze se už prakticky nevyskytuje.

Nejméně poruch se při kontrolách nachází na vozech SUV, dále na manažerských vozech a sportovních automobilech, naopak nejporuchovější jsou ta nejmenší vozidla.

Kategorii nejmenších aut vyhrál Ford Fiesta, mezi SUV byl nejlepší Ford Kuga, kategorii sportovních aut ovládla Mazda Mx-5 a velkoprostorových VW Golf Plus. Většinou se na prvních místech objevovali němečtí výrobci, dobře si vedly i japonské značky a také Ford. Čest Francouzů zachraňoval pouze zmiňovaný Renault Mégane.  

Dekra již podruhé vyhodnocovala i poruchovost dodávek. Zde se na stupních vítězů umístily VW Crafter, Mercedes-Benz Sprinter a  třetí byl Fiat Ducato.

Výsledky jednotlivých aut lze nalézt na gebrauchtwagenreport.com.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 50 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

"Jsem rád, že vláda dnes schválila převedení 5 mld. Kč z rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva obrany. Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků," napsal Metnar na svém twitterovém účtu.

Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy