Nejvlivnější automobilky světa podle časopisu Time: Patří mezi ně Tesla i Volkswagen

Martin Přibyl Martin Přibyl
28. 4. 2021 16:10
Časopis Time zveřejnil svůj zcela nový žebříček stovky nejvlivnějších společností na světě. Není určen jejich obratem, prodeji, ziskem nebo hodnotou na kapitálových trzích, má se jednat o firmy, které mění svět kolem sebe a jejichž aktivity mají výjimečný dopad na celou planetu. Jsou mezi nimi čtyři automobilky, všechny s velkými čistě elektrickými plány.
Foto: Tesla

Tesla jako narušitel zavedených pořádků

Společnost Elona Muska v žebříčku logicky nesmí chybět, vloni se stala díky ceně svých akcií nejhodnotnější automobilkou světa, poprvé v historii také zaznamenala celoroční zisk. Tesla vyrábí v současné době čtyři elektromobily, v plánu má ale nadále elektrický tahač Semi, pick-up Cybertruck a sportovní Roadster. Kromě elektroaut se ale zaměřuje i na další: bateriová úložiště, solární panely. "Její auta jsou cool, ještě víc cool je ale její závazek k čisté, obnovitelné energii," hodnotí Time.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy