AAA Auto, největší síti autobazarů v Česku, letos klesnou prodeje o patnáct procent

ČTK ČTK
6. 10. 2020 11:14
Síť autobazarů AAA Auto letos očekává prodej 73 000 vozů, což je o 15 procent méně než loni. Hlavním důvodem jsou dopady epidemie koronaviru, kvůli které byly provozovny v Česku a na Slovensku pět týdnů zavřené. Dosud skupina prodala 56 000 vozů. Ekonomická výkonnost skupiny bude proti loňsku zhruba na 70 procentech. Uvedla to generální ředitelka skupiny Aures Holdings Karolína Topolová.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jiří Koťátko

Podle Topolové půjde i přes pokles letos o pátý nejlepší výsledek skupiny. "Naše autocentra byla na přelomu března a dubna v České republice a na Slovensku zcela uzavřena, v Polsku a Maďarsku byl omezen volný pohyb osob. Tato patření měla tvrdé dopady na objem našich prodejů. Přesto se nám následně podařilo opět obchodování poměrně rychle obnovit. V srpnu jsme již byli zhruba na 90 procentech výkonu a v září jsme se přiblížili sto procentům. To je velký rozdíl proti trhu nových vozů, který poklesl o více než čtvrtinu," dodala Topolová.

Zhruba s půlročním zpožděním způsobeným epidemií bude společnost pokračovat v plánované expanzi. Jde zejména o polský trh, který se měl stát již letos druhým největším odbytištěm značky po ČR s plánem 20.000 prodaných vozů.

"Věříme, že letošní plánované prodeje splníme v příštím roce. K dosažení cíle na příští rok chceme v Polsku ještě do konce tohoto roku otevřít čtyři výkupní pobočky v městech nad 150 000 obyvatel a v závislosti na vývoji pandemie také jednu prodejní pobočku. V příštím roce bychom potom v Polsku rádi otevřeli tři až pět prodejních poboček v hlavních městech vojvodství," doplnila Topolová.

Skupina v České republice a na Slovensku prostřednictvím rekonstrukcí nebo stěhování zvyšuje kapacitu autocenter. Nově se například přestěhovala v Liberci do prostor, které pojmou dvojnásobných 400 aut. Ve své rozvojové strategii skupina vsadila na digitalizaci, do níž během dvou let bude investovat pět milionů eur. Lidé si například již mohou objednat vůz na internetu a nechat si jej doručit domů.

Za tři čtvrtletí autobazary AAA prodaly 31 700 aut v České republice, 10 300 v Polsku, 10 700 na Slovensku a 2550 v Maďarsku. Síť má ve střední Evropě stabilně v nabídce přibližně 12 000 vozů, z toho v Česku 8000.

Podle provozního ředitele Petra Vaněčka roste na trhu zájem o větší vozy, zejména SUV, ve kterých lidé tráví dovolenou. Dalším trendem je, že mezi kupci jsou stále častěji starší lidé, kteří se kvůli pandemii rozhodli místo MHD znovu používat automobil.

V současnosti se na prodejích začíná projevovat druhá vlna pandemie. Firma dezinfikuje ozonem vozů i pobočky, pro zákazníky jsou k dispozici dezinfekční gely i jednorázové rukavice. V kancelářích zákazníky od personálu oddělují přepážky.

Skupinu AAA Auto vlastní britsko-polský investiční fond Abris Capital Partners. AAA provozuje 44 výkupních a prodejních poboček v ČR, na Slovensku, v Polsku a Maďarsku. V současnosti zaměstnává 2400 lidí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy