Úsporná kombi dávno nejezdí jen na naftu. Podívejte se na modely, se kterými ušetříte

Jan Matoušek Jan Matoušek
10. 2. 2020 6:01
Jaká kritéria jsou při koupi nového rodinného vozu důležitá? Aby auto hodně převezlo, nestálo moc a spotřebovalo málo. Právě na ekonomiku provozu se zaměřuje následující galerie. Sestavili jsme žebříček nejúspornějších kombi na českém trhu podle emisí CO2. Vybírali jsme z benzinových, naftových, plynových i hybridních vozů. A neplatí, že by na vrcholu byly jen turbodiesely.

Na porovnání naftové Octavie Combi a Fordu Focus Kombi s hybridní Toyotou Corolla Touring Sports se podívejte zde.

Foto: Škoda Auto

Škoda Fabia Combi - 102 g CO2/km

Žebříček začínají dva modely, které shodně vypouštějí 102 g oxidu uhličitého na kilometr, každý ale trochu jiným způsobem. Žebříček jsme tentokrát sestavili podle emisí skleníkových plynů, ty jsou přímo úměrné spotřebě, ale v případě naftových, benzinových a plynových aut je přepočet vždy trochu odlišný. Proto je výběr poměrně rozmanitý. Škoda Fabia Combi má tedy pod kapotou benzinový litrový tříválec TSI se 70 kW a manuální převodovku. Průměrná spotřeba je 4,5 l/100 km, což znamená, že kilometr s tímto kombi přijde zhruba na 1,44 koruny. Fabia s litrovým motorem startuje na 318 900 korunách.

U všech aut v tomto žebříčku jde u údajů spotřeby a emisí o hodnoty udávané výrobcem. V reálném provozu se proto mohou odlišovat. Ceny pohonných hmot pro přepočet nákladů na kilometr vychází z dat na webu mbenzin.cz.

 

Právě se děje

před 18 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 23 minutami

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy