Úsporná kombi dávno nejezdí jen na naftu. Podívejte se na modely, se kterými ušetříte

Jan Matoušek Jan Matoušek
10. 2. 2020 6:01
Jaká kritéria jsou při koupi nového rodinného vozu důležitá? Aby auto hodně převezlo, nestálo moc a spotřebovalo málo. Právě na ekonomiku provozu se zaměřuje následující galerie. Sestavili jsme žebříček nejúspornějších kombi na českém trhu podle emisí CO2. Vybírali jsme z benzinových, naftových, plynových i hybridních vozů. A neplatí, že by na vrcholu byly jen turbodiesely.

Na porovnání naftové Octavie Combi a Fordu Focus Kombi s hybridní Toyotou Corolla Touring Sports se podívejte zde.

Foto: Škoda Auto

Škoda Fabia Combi - 102 g CO2/km

Žebříček začínají dva modely, které shodně vypouštějí 102 g oxidu uhličitého na kilometr, každý ale trochu jiným způsobem. Žebříček jsme tentokrát sestavili podle emisí skleníkových plynů, ty jsou přímo úměrné spotřebě, ale v případě naftových, benzinových a plynových aut je přepočet vždy trochu odlišný. Proto je výběr poměrně rozmanitý. Škoda Fabia Combi má tedy pod kapotou benzinový litrový tříválec TSI se 70 kW a manuální převodovku. Průměrná spotřeba je 4,5 l/100 km, což znamená, že kilometr s tímto kombi přijde zhruba na 1,44 koruny. Fabia s litrovým motorem startuje na 318 900 korunách.

U všech aut v tomto žebříčku jde u údajů spotřeby a emisí o hodnoty udávané výrobcem. V reálném provozu se proto mohou odlišovat. Ceny pohonných hmot pro přepočet nákladů na kilometr vychází z dat na webu mbenzin.cz.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Z bezpečnostní agentury DISA unikly údaje o klientech, mezi ně přitom může patřit i americký prezident a zaměstnanci Bílého domu

Agentura odpovídající za bezpečnost komunikačního a informačního systému amerického prezidenta, viceprezidenta i jejich zaměstnanců ohlásila narušení své sítě a únik údajů o klientech. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters, jež měla možnost nahlédnout do dopisu, který agentura rozeslala těm, kterých se únik týká.

V dopise datovaném 11. únorem se uvádí, že mezi loňským květnem a červencem se při prolomení systému mohly ocitnout v ohrožení údaje o číslech sociálního pojištění a další osobní informace.

Bílý dům podle Reuters nereagoval na žádost o komentář. V dopise se neuvádí přesně, jaká část sítě agentury pro obranu informačních systémů byla porušena. Agentura, označovaná zkratkou DISA, se charakterizuje jako pracoviště bojové podpory ministerstva obrany. Zaměstnává 8000 lidí, mezi nimiž jsou civilisté i vojáci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy