Nejúspornější auto na světě. Vyzkoušeli jsme futuristický vůz od Volkswagenu

Nejúspornější auto na světě. Vyzkoušeli jsme futuristický vůz od Volkswagenu
Vozu XL1 se vyrobí pouhých dvě stě kusů, přičemž jen dva jsou určeny prro Českou republiku. Jeden z nich redaktor online deníku Aktuálně.cz otestoval v běžném provozu. Během dvou dnů jsme absolvovali tři stovky kilometrů na několika trasách. Snažili jsme se jezdit podobným tempem a stylem jako s běžným moderním vozem.
Při každé zastávce poutají pozornost kolemjdoucích i dveře otevírající se směrem vzhůru. Mírně vylepšují nastupování do vozu. I tak je ale usednutí do velmi nízko umístěných sedaček poměrně obtížným úkonem, stejně jako vysednutí z nich.
Důležitým úkolem pro konstruktéry vozu bylo maximální odlehčení. Hmotnost vozu se proto podařilo udržet pod hranicí 800 kilogramů. Například disky kol jsou z horčíku a brzdy z keramiky. Při brždění nezvykle hlasitě šustí.
Karosérie je z plastu vyztuženého uhlíkovými vlákny, což dokládá detailní pohled na místo, kde jsou uchyceny závěsy dveří.
Foto: Radek Pecák
Radek Pecák Radek Pecák
4. 10. 2015 15:50
Podívejte se na fotky z testování superúsporného vozu XL1 v běžném provozu.
 

Právě se děje

před 29 minutami

Exploze plynu v čínské provincii zabila dvanáct lidí, více než sto osob utrpělo zranění

Výbuch plynu zabil časně zrána ve městě Š'-jen v provincii Chu-pej v centrální Číně 12 lidí, 138 jich zranil a desítky dalších se musely evakuovat. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Exploze vedení plynu způsobila kolaps dvoupodlažní budovy, v jejíž dolní části se nacházel trh s potravinami a v patře několik lidí bydlelo, uvedl list China Daily.

Podle sdělení místních úřadů na sociální síti muselo více než 150 lidí do nemocnice, na 39 z nich je zraněno těžce. Úřady uvádějí, že záchranné práce pokračují, o příčině neštěstí ale zatím mlčí. Podle čínské státní televize CCTV žádají nemocnice občany, aby na záchranu zraněných darovali krev.

Na televizních záběrech jsou vidět záchranáři, jak šplhají přes rozbité betonové desky, aby se dostali k lidem uvězněným uvnitř. Lidé v ulici procházejí sutinami poškozených budov. Podle zpráv státních médií jsou mezi oběťmi především provozovatelé stánků a zákazníci, kteří přišli na snídani a obstarat si čerstvou zeleninu.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Vicemistryně Evropy Fišerová pojede finále kanoistek na SP v Praze

Vicemistryně Evropy Tereza Fišerová postoupila do finále závodu kanoistek na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze. V semifinále zajela druhý čas a bude jedinou českou zástupkyní ve finálové desítce. Sestry Gabriela a Martina Satkovy vypadly.

Žádná z postupujících nezajela trať čistě. Olympionička Fišerová dostala dvousekundovou penalizaci za dotek dvaadvacáté branky a zaostala o 86 setin za nejrychlejší Mallory Franklinovou z Británie, která měla rovněž jeden "šťouch". Ve finále nebude chybět ani australská hvězda vodního slalomu Jessica Foxová, jež se šesti trestnými sekundami postoupila z osmého místa.

Na loňský titul mistryně Evropy na umělé trati v Troji nenaváže Gabriela Satková, která skončila v semifinále šestnáctá. Spoustu chyb udělala i její sestra Martina, jež obsadila 22. příčku.

Do semifinále nenastoupila Brazilka Ana Sátilaová, bronzová medailistka z mistrovství světa 2017. V brazilském týmu se totiž objevily dva případy koronaviru a výprava zůstala v izolaci na hotelu.

Začalo semifinále kanoistů s českými reprezentanty Lukášem Rohanem, Václavem Chaloupkou a Vojtěchem Hegerem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy