Nejúspornější auto na světě. Vyzkoušeli jsme futuristický vůz od Volkswagenu

Nejúspornější auto na světě. Vyzkoušeli jsme futuristický vůz od Volkswagenu
Vozu XL1 se vyrobí pouhých dvě stě kusů, přičemž jen dva jsou určeny prro Českou republiku. Jeden z nich redaktor online deníku Aktuálně.cz otestoval v běžném provozu. Během dvou dnů jsme absolvovali tři stovky kilometrů na několika trasách. Snažili jsme se jezdit podobným tempem a stylem jako s běžným moderním vozem.
Při každé zastávce poutají pozornost kolemjdoucích i dveře otevírající se směrem vzhůru. Mírně vylepšují nastupování do vozu. I tak je ale usednutí do velmi nízko umístěných sedaček poměrně obtížným úkonem, stejně jako vysednutí z nich.
Důležitým úkolem pro konstruktéry vozu bylo maximální odlehčení. Hmotnost vozu se proto podařilo udržet pod hranicí 800 kilogramů. Například disky kol jsou z horčíku a brzdy z keramiky. Při brždění nezvykle hlasitě šustí.
Karosérie je z plastu vyztuženého uhlíkovými vlákny, což dokládá detailní pohled na místo, kde jsou uchyceny závěsy dveří.
Foto: Radek Pecák
Radek Pecák Radek Pecák
4. 10. 2015 15:50
Podívejte se na fotky z testování superúsporného vozu XL1 v běžném provozu.
 

Právě se děje

před 9 minutami

Agentura EU pro bezpečnost letectví schválila obnovení provozu Boeing 737 MAX

Agentura EU pro bezpečnost letectví schválila obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX. Provoz byl před téměř dvěma lety přerušen kvůli nehodám.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 44 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy