Nejstarší české sanitce je 111 let. Podívejte se na nejzajímavější historické sanitní vozy Škoda

Českoslovenští záchranáři jezdili například také v upravené Škodě Forman.
Vůbec prvním československým vozem pro tyto účely byl Laurin & Klement C 10/12 HP z roku 1906. Z celkem 14 automobilů vyrobených v letech 1906–1907 vznikl zřejmě jen jeden ve vojenské sanitní verzi. Byl určen pro přepravu nemocných či zraněných na čtyřech lehátkách ve dvou patrech nad sebou.
Následoval ho Laurin & Klement G4 12/14 HP z roku 1911. Podle záznamů mladoboleslavské automobilky se jednalo o vůbec první sanitku v Praze, premiérově zasahující 20. ledna 1911 u případu otravy z nešťastné lásky. Sice nevíme, zda se trávila dívka či mládenec, ale víme, že se pokusil/a otrávit fosforem oškrábaným ze sirek.
První provedení řady Superb se představilo v roce 1934 a neslo typové označení 640. Speciální sanitní vozy vyrobila firma Karosa z Prahy-Holešovic.
Vůbec první Favorit, typ 904, vznikl v roce 1936. Ve 30. letech 20. století měla automobilka Škoda jen čtyři modely - Popular, Rapid, Favorit a Superb.
Foto: Škoda Auto
Eva Srpová Eva Srpová
1. 5. 2017 7:02
Vůbec první sanitka od Škodovky vznikla v jediném exempláři, zatímco legendárních 1202, kterými se také proháněli lékaři ve slavném seriálu Sanitka, vyjelo ve své době z továren více než 12 tisíc. Zmapovali jsme škodovácké stroje, které používali čeští záchranáři všech generací.

Škoda postavila první sanitní vůz už před neuvěřitelnými 111 lety. Letos představila záchranářský Kodiaq, o něm se více dozvíte tady. Podívejte se do galerie na historické sanitní vozy značky Škoda.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy