Nejstarší české sanitce je 111 let. Podívejte se na nejzajímavější historické sanitní vozy Škoda

Českoslovenští záchranáři jezdili například také v upravené Škodě Forman.
Vůbec prvním československým vozem pro tyto účely byl Laurin & Klement C 10/12 HP z roku 1906. Z celkem 14 automobilů vyrobených v letech 1906–1907 vznikl zřejmě jen jeden ve vojenské sanitní verzi. Byl určen pro přepravu nemocných či zraněných na čtyřech lehátkách ve dvou patrech nad sebou.
Následoval ho Laurin & Klement G4 12/14 HP z roku 1911. Podle záznamů mladoboleslavské automobilky se jednalo o vůbec první sanitku v Praze, premiérově zasahující 20. ledna 1911 u případu otravy z nešťastné lásky. Sice nevíme, zda se trávila dívka či mládenec, ale víme, že se pokusil/a otrávit fosforem oškrábaným ze sirek.
První provedení řady Superb se představilo v roce 1934 a neslo typové označení 640. Speciální sanitní vozy vyrobila firma Karosa z Prahy-Holešovic.
Vůbec první Favorit, typ 904, vznikl v roce 1936. Ve 30. letech 20. století měla automobilka Škoda jen čtyři modely - Popular, Rapid, Favorit a Superb.
Foto: Škoda Auto
Eva Srpová Eva Srpová
1. 5. 2017 7:02
Vůbec první sanitka od Škodovky vznikla v jediném exempláři, zatímco legendárních 1202, kterými se také proháněli lékaři ve slavném seriálu Sanitka, vyjelo ve své době z továren více než 12 tisíc. Zmapovali jsme škodovácké stroje, které používali čeští záchranáři všech generací.

Škoda postavila první sanitní vůz už před neuvěřitelnými 111 lety. Letos představila záchranářský Kodiaq, o něm se více dozvíte tady. Podívejte se do galerie na historické sanitní vozy značky Škoda.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy