Koncentrace na elektromobilitu: Mercedes-Benz zastaví vývoj spalovacích motorů

Martin Přibyl Martin Přibyl
18. 9. 2019 14:08
Podle německého magazínu Auto motor und sport zastaví německý koncern Daimler, do nějž patří i automobilka Mercedes-Benz, vývoj spalovacích motorů. Soustřeďovat se bude na elektrické pohonné jednotky a baterie. Německému magazínu informaci sdělil samotný šéf vývoje koncernu Markus Schäfer.
Čtyřlitrový osmiválec Mercedesu-AMG C 63.
Čtyřlitrový osmiválec Mercedesu-AMG C 63. | Foto: Daimler

Německá automobilka nedávno obměnila prakticky celou paletu nabízených spalovacích jednotek. Nejviditelnější změnou je nahrazení vidlicových šestiválců řadovými agregáty a rozsáhlé nasazení mildhybridních systémů. Například Mercedes C 200 tak teď pohání benzinová jednapětka podporovaná malým elektromotorem.

Hlavní směr vývoje se ale teď podle Schäfera přesune k elektrickým motorům a bateriím. Vývoj spalovacího motoru, nejdražší a nejkomplikovanější součásti konvenčního vozu, bude zastaven.

Výdaje na vývoj přitom podle Auto motor und sport neklesají, výrobce ale potřebuje uvolnit veškeré kapacity, které vázal vývoj nových motorů a převodovek. Vše zaměří na co nejrychlejší přestup na elektřinu.

Zmíněná nová generace pohonných jednotek tak může být pro Daimler tou úplně poslední. Žádný další vývoj se podle Schäfera neplánuje. Prý ale není vyloučeno, že by se mohl časem obnovit, pokud se situace na trhu změní.

Podobně je na tom i konkurenční koncern Volkswagen. Jeho šéf strategie Michael Jost řekl vloni v prosinci, že jeho firma představí v roce 2026 svoji poslední generaci aut se spalovacími motory. Dál je bude již jen upravovat, aby dokázal nabídnout auta pro ty oblasti na zemi, kde nebude existovat infrastruktura pro elektrovozy.

Definitivní konec by podle Josta měl znamenat rok 2040, kdy budou prodána poslední auta se spalovacím motorem. To je mimochodem stejný rok, kdy prodej vozů s benzinovými nebo naftovými motory zakáže americká Kalifornie. Podobný zákaz plánuje na rok 2025 i Norsko, pro rok 2040 Francie a 2050 Velká Británie.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy