Nejspolehlivější ojetiny: Prémiová auta pohořela, levné vozy poprvé dominují

Jan Matoušek Jan Matoušek
19. 2. 2019 6:02
Čím novější auto, tím je spolehlivější. I takový závěr lze vyvodit ze studie společnosti JD Power. Ta v únorovém termínu již třicet let vydává statistiku spolehlivosti tři roky starých vozidel dle hodnocení amerických majitelů. A stejně jako v předchozím roce, i letos se spolehlivost vozů zlepšila. Vůbec poprvé také mainstreamové značky vykázaly vyšší spolehlivost než značky prémiové. V galerii pak najdete nejen pořadí značek, ale i modelů v jednotlivých segmentech.

Přehled nejprodávanějších aut na českém trhu najdete zde.

Foto: iStock

Metodika

Studii spolehlivosti automobilů dle zkušeností amerických zákazníků vydává JD Power každoročně v únoru již 30 let za sebou. Studie se vždy zabývá tři roky starými vozy a nejinak tomu bylo i letos. Tvůrci proto hledali majitele aut modelového roku 2016 (vzhledem k překrývání modelových roků v Americe sem patří modely vyrobené zhruba od třetího čtvrtletí roku 2015). Tito majitelé navíc museli být původními, a tedy jedinými vlastníky takového tři roky starého vozu.

Zaznamenávaly se problémy, které majitelé měli v uplynulých dvanácti měsících. Sběr dat probíhal od října do prosince loňského roku, přičemž odpovědi nakonec poskytlo 32 952 lidí.

JD Power uvádí, že studie pokrývá 177 specifických problémů, seskupených do osmi hlavních kategorií. Výsledky studie, které si můžete prohlédnout na následujících slidech, jsou zaznamenávány v počtu problémů (za posledních dvanáct měsíců) na sto automobilů. 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy