Nejprodávanější ojetinou v Česku byl loni benzinový hatchback ve stříbrné barvě s manuálním řazením

ČTK ČTK
4. 1. 2017 15:36
Zájemci o ojetá auta dávali loni už druhý rok po sobě přednost úspornějším a menším vozům. Nejprodávanější ojetinou v loňském roce byl benzinový hatchback/liftback ve stříbrné barvě o výkonu do 69 kW. Dominovaly vozy s manuální převodovkou a náhonem na přední kola. O stejnou specifikaci byl největší zájem i předloni.
Nejtypičtějším hatchbackem je VW Golf.
Nejtypičtějším hatchbackem je VW Golf. | Foto: VW

Po dlouhé nadvládě kombíků se silnějším výkonem si čeští zákazníci ojetých automobilů podruhé za sebou zvolili za nejoblíbenější vůz menší a úspornější auto. Vozy s karoserií hatchback/liftback (dvouprostorové vozy s výklopnou zadní částí karoserie a svislou, nebo splývající zádí - např. VW Golf, nebo Škoda Octavia) si v roce 2016 pořídilo 34 procent zákazníků, kombi volili v 29 procentech případů. Vyplývá to z analýzy AAA Auto Index.

Vyhledávanějším palivem zůstává stejně jako v roce 2015 benzín s podílem 53 procent, naftou poháněné vozy preferuje 47 procent zákazníků. Stejně tak si oblibu suverénně drží manuální převodovka, která dominuje v 87 procentech případů. Nejvíce se prodávala auta stará šest až deset let. Vozy s náhonem na dvě kola upřednostňuje až 89 procent řidičů.

Pouze drobné změny zaznamenal žebříček nejprodávanějších značek. První místo si suverénně drží tuzemská Škoda (28 procent). Mírně si polepšil druhý VW (10,1 procenta) i třetí Ford (9,6 procenta). Čtvrté místo obsadil Renault a předloni pátý Peugeot vystřídala značka Hyundai.

Oblibu značek koncernu Volkswagen potvrzují i nejvyhledávanější modely. S náskokem vedou Škoda Octavia a Škoda Fabia. Třetí místo patří VW Passat.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 59 minutami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy