Nejprodávanější elektromobil na světě se začal v Česku nabízet v 2. generaci. Ujede 378 km na nabití

Ondřej Běhal
29. 11. 2017 8:45
Nissan uvedl na český trh druhou generaci elektromobilu Leaf, která díky silnější baterii ujede až 378 km na jedno nabití. Zatím lze objednávat pouze bohatě vybavenou speciální edici za 990 tisíc korun. Se zveřejněním kompletního ceníku začátkem příštího roku by měla cena klesnout lehce nad úroveň první generace, která se doprodává za ceny od 730 tisíc korun.
Druhá generace Nissanu Leaf.
Druhá generace Nissanu Leaf. | Foto: Nissan

Každý čtvrtý elektromobil, který jezdí po světě, nese označení Nissan Leaf. První generace tohoto vozu, mimo jiné držitele titulu Evropské auto roku 2011, se prodalo více než 300 tisíc kusů. Druhou generaci japonská automobilka právě uvádí na český trh.

Vůz lze zatím objednávat pouze v bohatě vybavené speciální sérii pojmenované 2.ZERO, která stojí 990 tisíc korun. Leaf 2.ZERO umí mimo jiné sám parkovat, aniž by se řidič musel dotýkat volantu, nebo plynu, jeho kamerový systém umožňuje sledovat auto z ptačí perspektivy, v ceně je spousta dalších bezpečnostních systémů, navigace nebo metalíza.

Kompletní ceník druhé generace Leafu zveřejní Nissan začátkem příštího roku. "Ceny by se neměly příliš lišit od doprodávající se současné generace," uvedl tiskový mluvčí značky Petr Kolář. Ta stojí od 730 tisíc korun s baterií o kapacitě 24 kWh a od 810 tisíc se silnějšími akumulátory (30 kWh). Přehled všech elektromobilů na českém trhu, které se aktuálně prodávají za méně než milion korun, najdete zde.

Nový Nissan Leaf dostal ještě silnější baterie s kapacitou 40 kWh, které prodloužily dojezd na jedno nabití podle laboratorní metodiky na 378 km. "Přibližně za rok uvedeme další verzi, jejíž dojezd se přiblíží pěti stům kilometrům," doplnil Kolář.

Nový Nissan Leaf se chlubí podstatně lepšími dynamickými parametry než předchůdce. Motor disponuje výkonem až 110 kW a zrychlí z 0 na 100 km/h během 8,6 s. U dosavadního modelu to bylo 80 kW a 11,5 s.

Druhá generace Nissanu Leaf může mít nově dvoubarevnou karoserii.
Druhá generace Nissanu Leaf může mít nově dvoubarevnou karoserii. | Foto: Nissan

Auto se z klasické zásuvky nabíjí dlouhých 15 až 16 hodin. Rychlodobíječka zvládne osmdesát procent kapacity baterie za čtyřicet minut. Nový Nissan Leaf energii nejen spotřebovává, ale dokáže ji i nabídnout. V případě potřeby, například výpadku proudu, poslouží svému majiteli jako záložní zdroj energie.

Výroba evropské specifikace druhé generace Nissanu Leaf začíná v britském Sunderlandu na konci letošního roku. U českých prodejců značky se první vozy objeví v průběhu března.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Další hromadný úhyn ryb. V nádrži na Mostecku se zřejmě propadlo dno

V nádrži Farského v Horním Jiřetíně na Mostecku hromadně uhynuly stovky až tisíce kilogramů ryb. V nádrži se zřejmě propadlo dno do bývalé podzemní šachty po těžbě uhlí. Hladina klesla o několik centimetrů, voda je zakalená došeda až dobíla a je silně cítit po sirovodíku. Na místě platí dočasný zákaz rybolovu.

"Dneska tam pracují pánové a stále se snaží zachránit část ryb a zbytek se likviduje, bude se muset odvézt do kafilerie," uvedl Jan Skalský, mluvčí Českého rybářského svazu, Severočeského územního svazu. Škody zatím nelze vyčíslit, uhynulé ryby jsou pravděpodobně i na dně nádrže.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

EU podle Reuters ve svém hodnocení stavu demokracie a právního státu v členských zemích vyjadřuje znepokojení nad nedostatečným stíháním korupce v ČR.

Evropská komise ve svém prvním hodnocení stavu demokracie a právního státu v členských zemích vyjadřuje mimo jiné znepokojení nad nedostatečným stíháním korupce v České republice, na Slovensku a v dalších čtyřech zemích převážně z východní části Evropské unie. Informovala o tom v předstihu agentura Reuters. V poledne má zprávu oficiálně představit místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Obvinění 16 lidí z krácení daně za 2,5 miliardy souvisí s kauzou podnikatele Zadeha

Případ obvinění z krácení daně z přidané hodnoty se škodou 2,5 miliardy korun, o kterém v úterý informovala policie, souvisí s vleklou daňovou kauzou, kde je hlavním obžalovaným podnikatel íránského původu Shahram Zadeh. Národní centrála proti organizovanému zločinu v úterý uvedla, že policie obvinila 16 lidí z toho, že krácením DPH způsobili státu škodu ve výši zhruba 2,5 miliardy korun.

Zadeha a dalších 13 lidí obžaloba viní z daňových úniků s celkovou škodou 2,5 miliardy korun. Jsou podezřelí, že šidili stát při dovozu pohonných hmot do Česka. Hrozí jim až 13 let vězení. Proces začal na jaře 2016 a stále neskončilo dokazování.

Zdroj: ČTK
Další zprávy