Nejoblíbenější auta v 15 zemích Evropy. Kde mají rádi Škody a kde naopak vede Tesla?

Jan Matoušek Jan Matoušek
29. 7. 2022 6:02
Pokračující problémy v dodávkách dílů, do toho invaze Ruska na Ukrajinu. Evropský trh s novými auty má za sebou složitý půlrok, což se odráží i na prodejích. Za první pololetí letošního roku se v Evropě prodalo "jen" necelých 5,6 milionu automobilů, o 13,7 procenta méně než loni. Výrazný pokles zaznamenaly i jednotlivé trhy. Situaci na 15 největších trzích detailně probírá následující galerie.
Foto: Volkswagen

Německo - Volkswagen Golf

Největším evropským trhem s novými auty zůstává i nadále Německo, jakkoliv i tam je propad prodejů nejen za posledního půl roku poměrně významný. Za prvních šest měsíců roku 2022 si tam našlo zákazníka 1 237 975 automobilů, tvrdí Evropské sdružení automobilových výrobců ACEA. To je meziročně o 11 procent méně. Přes 167 tisíc z nich má v útrobách plně elektrické pohonné ústrojí.

Že je lídrem trhu Volkswagen, asi nepřekvapí, meziročně si nicméně pohoršil o skoro 19 procent. I tak ale jeho modely obsadily první tři příčky v žebříčku nejprodávanějších automobilů. Prvním "nevolkswagenem" je čtvrtý Opel Corsa a jediným modelem s domovem mimo Německo v první pětce je Fiat 500, kterému pomohla i plně elektrická verze prodávaná naplno od loňského roku.

Škoda oproti roku 2021 za první pololetí rovněž propadla o více než 18 procent, stále se ale drží v desítce nejoblíbenějších značek na německém trhu. S 12 754 kusy zůstává nejpopulárnější Octavia.

Nejprodávanější auta v Německu

Model Počet prodaných kusů
1. Volkswagen Golf 42 963
2. Volkswagen T-Roc 27 129
3. Volkswagen Tiguan 24 714
4. Opel Corsa 24 576
5. Fiat 500 20 578
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Keňané volili prezidenta, poslance a senátory, komise může sčítat hlasy až týden

Keňané v úterý volili nového prezidenta, členy obou komor parlamentu a zástupce místních správ. I když se volební místnosti oficiálně uzavřely již v 16:00 SELČ, hlasování bylo podle BBC prodlouženo v místech, která se otevřela později. Hlavním tématem předvolební kampaně bylo řešení ekonomických problémů země. Na sečtení hlasů má volební komise maximálně sedm dní.

K letošním volbám se zaregistrovalo 22 milionů voličů. Keňská volební komise uvedla, že očekává volební účast kolem 60 procent. V posledních volbách v roce 2017 se k urnám dostavilo téměř 80 procent voličů.

O prezidentský post se ucházeli čtyři kandidáti. Vítěz nahradí dosavadní hlavu státu Uhurua Kenyattu, který po ukončení dvou mandátů nemá právo znovu kandidovat.

Keňské volby v minulosti provázely spory, obviňování z podvodů a také násilí. Jak píše agentura Reuters, Keňanům dělají největší starosti rychle rostoucí ceny potravin a hluboce zakořeněná korupce, takže mezi nimi panuje malá důvěra v to, že nová vláda něco změní.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Varnsdorfská textilka Velveta míří do insolvence, má dluhy přes 300 milionů

Tradiční výrobce oděvních textilií, společnost Velveta z Varnsdorfu na Děčínsku, nebyla schopna dostát svým závazkům vůči věřitelům, které přesahují 300 milionů korun. Byla proto nucena podat na sebe insolvenční návrh, informovaly dnes na webu Hospodářské noviny (HN).

Historie firmy sahá do roku 1777, kdy Josef Franz Anton Fröhlich zřídil ve Varnsdorfu tkalcovskou dílnu. Společnost se specializovala například na výrobu manšestru, dyftýnu nebo sametu. Sortiment doplňovaly oblekové tkaniny či tkaniny pro bytový dekorační textil a lůžkoviny.

"Ekonomická situace dlužníka se opět zhoršila s neočekávaným a razantním nárůstem cen elektřiny a plynu, který započal na konci roku 2021. Zvýšením cen energií se skokově zvýšily náklady na výrobu a na vlastní provoz obchodního závodu dlužníka," uvádí insolvenční návrh podaný ke Krajskému soudu Ústí nad Labem 8. srpna. Společnost s novými klienty vyjednala nové ceny, u dříve sjednaných zakázek se jí však nepodařilo zahrnout vyšší náklady, a proto nebyla schopna udržet svůj provoz v chodu.

Nadále však existují firmy Velveta Varnsdorf a Velveta Textilie, napsaly HN. První se podle obchodního rejstříku zabývá rozvodem tepla a elektřiny či barvením a chemickou úpravou textilií, druhá společnost se věnuje koupi zboží za účelem jeho dalšího prodeje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy