Mimořádná zpráva

Nejprodávanější auta světa. Do top 35 se zařadily i dva modely vyráběné v Česku

Škoda Octavia se opět dostala mezi nejprodávanější auta na světě.
Na 35. místě je mezi nejprodávanějšími auty čínské SUV Baojun 510. Loni si jej koupilo 386 930 lidí, o 7,8 procenta více než v roce 2017.
Clio v letošním roce dostane novou generaci, která by měla prodejně Renaultu pomoci. Končící provedení s 387 225 registracemi si ale také nevede špatně, byť si meziročně pohoršilo o 1,7 procenta.
33. místo si za rok 2018 připsala Škoda Octavia, jediný model okřídleného šípu mezi stovkou nejprodávanějších aut na světě. Český bestseller loni koupilo 397 374 zákazníků, o 5,2 procenta méně než v roce 2017. To jej stálo pozici v elitní třicítce.
Naopak o 2,6 procenta si polepšil Mercedes třídy E, který tak předskočil i Octavii. Statistika portálu Focus2Move udává 400 371 prodaných automobilů.
Foto: Jan Markovič
Jan Matoušek Jan Matoušek
8. 2. 2019 6:02
Na celém světě se loni prodalo 95,6 milionu automobilů. Uvádí to portál Focus2Move, který shromažďuje data z většiny světových trhů. Tento počet meziročně znamená nárůst o 0,2 procenta. Mezi modely jsou tradičně silné americké pick-upy a samozřejmě také vozy kategorie SUV. Naopak některé tradiční modely zaznamenaly propad registrací. Podívejte se na 35 nejprodávanějších aut na světě - v žebříčku najdete i dva modely vyráběné v České republice.

Přehled nejprodávanějších aut v Česku najdete tady.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 47 minutami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy