Všechna čínská auta nejsou pojízdné rakve, ukázaly poslední crash testy

Martin Přibyl Martin Přibyl
15. 9. 2021 6:04
Nezávislá organizace Euro NCAP během poslední série crash testů vyzkoušela celkem pět aut, která nabídla průřez aktuálními pohonnými ústrojími. Proti zdi se rozjely benzinové Subaru Outback, plug-in hybrid Lynk & Co 01, vodíková Toyota Mirai a čistě elektrické Audi Q4 e-tron a Nio ES8. Ukázala se také zvyšující se bezpečnost čínských výrobců. Přinášíme kompletní výsledky.
Video: Euro NCAP

Audi Q4 e-tron: *****

Ochrana dospělých: 93 %
Ochrana dětí: 89 %
Ochrana chodců a cyklistů: 66 %
Asistenční systémy: 80 %

Elektrický crossover Audi Q4 e-tron je blízkým příbuzným Škody Enyaq a Volkswagenu ID.4, je ostatně založen na stejné platformě MEB. Překvapivě je to ale prémiové Audi, které Euro NCAP, co se bezpečnosti týče, hodnotí nejhůř. Q4 e-tron má o procento horší ochranu uvnitř cestujících dospělých a o něco horšího výsledku dosáhla i při testu asistenčních systémů.

Nejvíce však ztrácí v oblasti ochrany cyklistů a chodců - kvůli odlišně tvarované přídi jim hrozí vážnější zranění zejména v pánevní oblasti. Nejhorší bylo i právě mezi pěti posledními testovanými vozy. "Tvrdé A-sloupky mohou znamenat smrtelné nebezpečí," komentuje výsledky Audi rakouský autoklub ÖAMTC. Velice tvrdé jsou podle něj i některé části kapoty a spodní hrana čelního skla.

I přes tyto nedostatky nicméně Audi dosáhlo takřka na povinných pět hvězdiček.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Berlín koupí 15 000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen, město za ně zaplatí 2,4 miliardy eur

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15 000 bytů od společností Vonovia a Deutsche Wohnen, které nabízejí nájemní bydlení. Firmy to v pátek oznámily v tiskové zprávě. Akvizice přichází jen několik dní před volbami do zastupitelstva německého hlavního města, a nedostatek bytů a rychle rostoucí nájmy se staly žhavým předvolebním tématem. Spolu s volbami do městského zastupitelstva se má konat i poradní referendum o vyvlastnění obou bytových společností.

Deutsche Wohnen prodá městu 10 700 bytů, Vonovia pak 4250 bytů. Vonovia je v Německu největší firma zaměřená na pronájem bytů a nyní je v procesu převzetí svého menšího konkurenta Deutsche Wohnen. Spojením obou podniků má vzniknout bytový gigant zhruba s 550 000 byty v hodnotě více než 80 miliard eur.

S cílem získat pro transakci politickou podporu, obě společnosti slíbily, že omezí pravidelné zvyšování nájmů v Berlíně. Rovněž nabídly k prodeji městu zhruba 20 000 bytů za dvě miliardy eur. Skupina, která stojí za vyhlášením referenda, ale tyto návrhy kritizovala a v pátek zopakovala nesouhlas s transakcí. Ta byla oznámena v květnu.

Ředitel Vonovie Rolf Buch ale tvrdí, že cena je spravedlivá. "Tímto prodejem bytového fondu v Berlíně městským bytovým podnikům plníme hlavní slib daný berlínskému senátu. Prodáváme byty za spravedlivou cenu."

Transakce je v hlavním městě Německa považována za největší svého druhu za dlouhou dobu. Fond obecních bytů se zvýší přibližně na 355 000, což je zhruba pětina z 1,67 milionu nájemních bytů v Berlíně. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy