Nejlepší motor opět vyrobil Ford. Má tři válce a objem litr

Radek Pecák Radek Pecák
27. 6. 2014 7:07
Ocenění pro "zelený" motor roku získala letos firma Tesla vyrábějící elektromobily.
Foto: Radek Pecák

S velkým náskokem zvítězil v absolutním hodnocení letošní ankety International Engine of the Year (motor roku) tříválcový turbomotor automobilky Ford. Má zdvihový objem pouhý jeden litr. Montuje se například do automobilu Fiesta či Focus.

V anketě zvítězil již třikrát po sobě.

Až za ním skončily vysokovýkonné agregáty automobilek Ferrari, BMW či McLaren.

Osmiválcový motor Ferrari 4,5 litru byl v celkovém hodnocení druhý a ovládl i kategorie o zdvihovém objemu nad čtyři litry a sportovní motory.

Ani v dalších kategoriích se neodehrála moc velká překvapení. V kategorii 1,0 - 1,4 litru, která je druhá nejnižší, zvítězil opět motor 1,4 TSI od Volkswagenu, nejlepší "šestnáctistovku" vyrábějí společně BMW a francouzský koncern PSA, nejlepším "dvoulitrem" je motor Mercedes-AMG s výkonem 360 koňských sil.

Svým výkonem dokonce předčí vítěze dalších dvou vyšších kategorií. V objemové kategorii do 2,5 litru totiž opět zvítězil pětiválec Audi s výkonem 310 koňských sil a v kategorii do tří litrů šestiválcový agregát BMW s výkonem maximálně 340 koní.

McLaren se pak stal vítězem mezi uchazeči v objemovém prostoru tři až čtyři litry. Jeho osmiválec 3,8 l je schopen ze sebe vydolovat až 650 koní.

Jako zelený motor roku byl letos vyhlášen elektromotor Tesla. Ten má rovněž úctyhodnou sílu - až 422 koňských sil.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko. Spolupráce se zeměmi V4 je pro něj priorita

před 36 minutami

Biden v červnu přiletí do Evropy na summity G7 a NATO, oznámil Bílý dům

Americký prezident Joe Biden v červnu navštíví Británii a Belgii, aby se osobně zúčastnil summitů skupiny G7 a Severoatlantické aliance. Oznámila to v pátek jeho mluvčí Jen Psakiová. Podle ní půjde o první zámořskou cestu současného šéfa Bílého domu.

Vrcholná schůzka skupiny G7, do níž kromě USA patří ještě Británie, Francie, Japonsko, Kanada, Itálie a Německo, je na programu od 11. do 13. června v anglickém Cornwallu. Bruselský summit NATO navazuje 14. června. V Bruselu se Biden zapojí i do oddělených jednání s lídry Evropské unie.

"Tato cesta zdůrazní jeho odhodlání obnovit naše spojenectví, oživit transatlantické vztahy a jednat v úzké spolupráci s našimi spojenci a multilaterálními partnery ve snaze reagovat na globální výzvy a lépe chránit americké zájmy," uvedla v komuniké Psakiová.

Prohlášení v závěru zmiňuje "potenciální další prvky" ohlášené cesty, což podle agentury AFP ihned vyvolalo spekulace o eventuálním setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. O Rusku se každopádně bude mluvit na summitu NATO. Jeho "agresivní" jednání ve čtvrtek označil za jedno z témat generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy