Ne vlakem, ale autem do Busanu. Elektrické Hyundai Kona jede přes půl světa do Koreje

Eva Srpová Eva Srpová
15. 5. 2019 13:59
Ve středu 15. května se vydává Hyundai Kona Electric na cestu přes půl světa z ostrova Gran Canaria do jihokorejského Busanu. Má ujet 18 tisíc kilometrů a na cestě zavítá také do České republiky.
Hyundai Kona do zásuvky se vydává na cestu přes půl světa.
Hyundai Kona do zásuvky se vydává na cestu přes půl světa. | Foto: Hyundai

Z ostrova Gran Canaria do Jižní Koreje ve středu 15. května vyjíždí Chang Yuna Moon. Vydá se na cestu přes Maroko, Španělsko, Gibraltar, Francii, Monako, Itálii, Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Německo, Rakousko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvatsko, Slovensko, Českou republiku, Polsko, Litvu, Lotyšsko, Rusko, Kazachstán a Čínu až do Jižní Koreje, konkrétně do města Busan, odkud pochází.

Má tedy projet dvaadvacet zemí a do cíle by měl dorazit v polovině července. "Otec Yuny byl kapitánem korejské rybářské flotily. Z Busanu se vydal na plavbu kolem světa, napříč Tichým oceánem, proplul Panamským průplavem a přeplul Atlantický oceán až ke Kanárským ostrovům.

Obeplul půlku světa na lodi. Osud mu však zabránil, aby pokračoval ve své cestě dál zpět do Koreje, a obeplul tak celý svět. Do Busanu se už nikdy nevrátil," udává tisková zpráva společnosti Hyundai.

Jestli to znamená, že po připlutí na Kanárské ostrovy zemřel, tedy není jasné. Na alespoň symbolickou cestu zpět domů, ke které nedošlo, se ale rozhodl vyrazit jeho syn Yuna. Pojmenoval ji "Road to Busan", ale (naštěstí) nemá nic společného s hororovým filmem Train to Busan, kde se cestující ve vlaku snaží ubránit zombie.

Yuna si na cestu vybral elektromobil Hyundai Kona, jehož lithium-iontové akumulátory mají kapacitu 64 kWh a vůz udává nejvyšší výkon 150 kW (204 k). Teoreticky by měl ujet na jedno nabití 449 kilometrů, Yuna tedy bude na cestě, která je dlouhá 18 tisíc kilometrů, nabíjet nejméně 40x. O své cestě informuje na speciální stránce Roadtobusan.com.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Auto se u Hluboké nad Vltavou srazilo s vlakem, řidička nepřežila

Na železničním přejezdu nedaleko Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku se dnes v podvečer srazil vlak a osobní auto, sdělil mluvčí policie Milan Bajcura. Osmačtyřicetiletá řidička osobního auta zemřela, zřejmě přehlédla výstražná světla. Nehoda se podle webu Českých drah stala na trati spojující Strakonice a České Budějovice, provoz na ní byl na čtyři hodiny přerušen. Ve vlaku cestovalo 75 lidí, nikdo z nich se nezranil.

Vozidlo značky BMW zůstalo po nehodě rozdrcené. "Řidička na přejezd vjížděla ve směru od obce Dasný směrem k Hluboké nad Vltavou, pravděpodobně přehlédla světelné a zvukové výstražné zařízení," řekl Bajcura. Přejezd byl bez závor, auto srazil rychlík přijíždějící od Českých Budějovic.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Požár v jaderném provozu v Íránu způsobil velké škody

Požár, který propukl ve čtvrtek v jaderném provozu v íránském Natanzu, způsobil rozsáhlé škody, jež by mohly zpomalit vývoj pokročilých odstředivek na obohacování uranu. Dnes to podle íránských médií uvedl íránský jaderný činitel. Velitel námořnictva íránských revolučních gard Alírezá Tangsírí mezitím podle agentury Reuters prohlásil, že Írán má podzemní "raketová města" na moři i pevnině podél pobřeží Perského zálivu a Ománského zálivu, které by mohly být "noční můrou" pro nepřátele Íránu.

Íránská nejvyšší bezpečnostní rada v pátek uvedla, že příčinu požáru zná, ale podrobnosti oznámí později. Někteří íránští představitelé poznamenali, že za požárem mohl stát kybernetický útok a jeden varoval, že Teherán proti zemím, které budou takové útoky páchat, podnikne odvetná opatření.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Chorvatské volby do parlamentu skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

Hlasování v sobotních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize mezi voliči opouštějícími volební místnosti zvítězilo vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ), které by mělo získat 61 z celkových 151 křesel. Opoziční Sociálnědemokratické straně (SDP) a jejím menším spojencům by mělo připadnout 44 křesel, napsala agentura Reuters.

Na třetím místě podle průzkumu skončilo euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), které by v parlamentu mělo získat 16 zástupců.

Mnoho analytiků se podle Reuters domnívá, že koalici budou nakonec muset sestavovat obě nejsilnější strany, protože vytvořit stabilní vládu s menšími partnery jako DP by bylo obtížné. Vůdci obou velkých stran ale doposud možnost velké koalice odmítali.

Další zprávy